SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal doğum gününü esaret altında geçiriyor

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2022 12:10
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2022 15:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal doğum gününü esaret altında geçiriyor

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, siyasi tutsak Nariman Celal, bugün 42 yaşını dolduruyor. Bu yıl Nariman Celal, doğum gününü tutukevinde geçiriyor. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Celal’e kısa zamanda özgürlüğüne kavuşmasını diledi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, KTMM Başkan Yardımcısı, siyasi tutsak Nariman Celal’in bugün 42'nci yaş günü olduğunu bildirdi. Rus işgal güçlerinin, Nariman Celal’i 4 Eylül 2021 tarihinde alıkoyduğunu hatırlata Çubarov, “Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB) işkence odalarında bulunurken bile Nariman, ilk fırsatta avukatları aracılığıyla çocuklarına onlar için en önemli talimatları, tavsiyeleri, destek sözlerini aktarmaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

ÇUBAROV'DAN NARİMAN CELAL'E DOĞUM GÜNÜ MESAJI

Kırım Tatar aktivistlerin bugün doğum günü nedeniyle Nariman Celal’in ailesini ziyaret edeceğini bildiren Çubarov, “Nariman Celal, Kırım Tatar halkı arasında yüksek bir otoriteye sahip, gençler ve ondan daha büyük insanlar fikrine önem veriyor… Doğum gününde, KTMM üyeleri, farklı ülkelerde yaşayan soydaşları, insan hakları savunucuları, Ukrayna yetkilileri Nariman Celal’e kısa zamanda özgürlüğe kavuşmaya diliyor. Tüm çabalarımız, Rus işgalcileri mümkün olan en kısa sürede Kırım'dan kovmayı, siyasi tutsakların serbest bırakmayı, Ukrayna'nın egemenliğini yeniden tesis etmeyi ayrıca Kırım topraklarına adalet ve barışı geri getirmeyi amaçlıyor. Ve bu çalışmalarda özellikle Nariman Celal'in katkısı çok önemli ve anlamlıdır! Hayırlı yaşlar olsun, Nariman kardеşimiz!” dedi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiği ileri sürülmüştü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etmişti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verilmişti.

3 KIRIM TATARI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçlamıştı.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler, günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlarla görüşmesine izin vermemişti. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlatmıştı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alınmıştı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerde FSB görevlileri tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açılmıştı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı almıştı.

BASKI İÇİN YENİ BİR BAHANE

İşgalci güçler, Nariman Celal, Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’a yöneltilen suçlamalar çerçevesinde Aralık 2021’de, iki Kırım Tatarının evine baskın düzenlemişti. Evlerde yapılan aramalardan sonra Kırım Tatarları Kurtumer Çalgozov ve Nariman Ametov sorgulanmak üzere alıkonulmuştu. Nariman Ametov sorgulama sırasında kendisine elektrik işkencesinin uygulandığını bildirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.