SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM: Rusya ile müzakerelerin ana şartı, Kırım dahil Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün sağlanmasıdır

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2022 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2022 12:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM: Rusya ile müzakerelerin ana şartı, Kırım dahil Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün sağlanmasıdır

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyeleri, Ukrayna ile Rusya heyetlerinin İstanbul’da gerçekleştirdiği müzakereleri değerlendirdi. KTMM üyeleri, Ukrayna ile Rusya arasında yapılan müzakerelerinin ana şartının, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) dahil olmak üzere Ukrayna toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin geri kazanılması olduğunu vurguladı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyeleri, 29 Mart 2022 tarihinde çevrimiçi toplantı düzenledi. Toplantıda, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM üyelerini, Ukrayna ile Rusya heyetlerinin İstanbul’da gerçekleştirdiği müzakereleri konusunda bilgilendirdi. KTMM üyeleri, Ukrayna ile Rusya heyetlerinin müzakereler ile ilgili yaptığı açıklamaları hakkında görüş alışverişinde bulunduktan sonra bir dizi karar kabul etti. Kararların uygulamasından KTMM Başkanı Refat Çubarov’un sorumlu olacağı belirtildi.

Bununla birlikte KTMM üyeleri, KTMM’nin 18 Mart 2022 tarihinde yaptığı açıklamada belirtilen tutumunun değişmediğine dikkat çekerek açıklamada şu ifadelere yer verildiğini hatırlattı:

KTMM, Ukrayna toprak bütünlüğünün Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) dahil olmak üzere uluslararası kabul görmüş sınırları içinde geri kazanılmasının, Ukrayna-Rusya savaşının sona ermesi konusunda Ukrayna’nın yetkili temsilcileri ile saldırgan ülke Rusya Federasyonu temsilcileri ayrıca ilgili ülke ve uluslararası örgütlerin temsilcilerinin katılımıyla yürütülecek resmi müzakerelerin yapılması için ön koşul olması gerektiğini kanaatinde.

KIRIMOĞLU: ÖNEMLİ OLAN RUSYA İLE KIRIM KONUSUNDA KONUŞMAYA BAŞLAMAKTIR

Türkiye’nin diplomatik çabaları sonucu, 29 Mart 2022 tarihinde Ukrayna ile Rusya heyetleri müzakere için İstanbul’da bir araya geldi. Müzakereler sonrası Ukrayna tarafı, ortaya koyduğu güvenlik garantilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna yönetiminin ortaya koyduğu plan çerçevesinde, Kırım’ın statüsünün 15 yıllık süreçte müzakere edileceği ifade edildi.

Kırım Haber Ajansına ilgili teklifi değerlendiren Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “...Şu an bizim için en önemli mesele ateşkes, savaşın durdurulması. Biz de bu yüzden Kırım ve Donbas’ı parantez dışına alalım dedik. Kanın dökülmesi durdurulsun. Kırım konusunda teklifimiz bu şekilde. Kırım Yarımadası statüsü konusunda müzakereler devam edecek. Anlaşmada 15 yıl gösterildi ama ben bu rakama karşıydım. Çoğu kişi 15 yıl deyince Kırım’ın 15 yıl işgal altında kalacağını düşünüyor. Öyle değil. Biz 15 yıl içinde müzakereleri devam ederken silah kullanılmayacağını belirttik. Neden bunu dedik? İlk önce Ukrayna’nın işgal altındaki toprakları kurtarma stratejisinde silah kullanma seçeneği zaten yok. Geçen sene 23 Ağustos’ta Kırım Platformu Zirvesinde kabul ettiğimiz beyannamede de toprakların işgalden kurtarılmasından bahsediliyor, ama orada da silah ve zorun kullanılması söz konusu değil. Yani 5 yıl yada 50 yıldan bahsedilmesi önemli değil.

https://www.youtube.com/watch?v=QKWUiqQ5GpI “KIRIM 6 AY İÇİNDE İŞGALDEN KURTARILACAK” “KIRIM 6 AY İÇİNDE İŞGALDEN KURTARILACAK”

Önemli olan Kırım statüsü konusunda Ruslarla konuşmaya başlamaktır. Bu ne demek; Rusya anayasasındaki ‘Kırım Yarımadası Rus toprağıdır’ ifadesinden vazgeçecek. Ondan sonra Kırım’a Rus toprağı değil de en azından müzakere edilecek, işgal altında olan bir toprak olarak bakılacak. İşgal altındaki toprak olarak kabul edilirse o zaman 1949 tarihli İşgal Altındaki Topraklarının Statüsü ile İlişkin Cenevre Sözleşmesi uyarınca Kırım Yarımadası’nda Ukrayna mevzuatının geçerli olması gerekiyor. Bu demek ki; Ukrayna kanunlarına göre demokratik özgürlükler de geçerli olacak. Eminim ki, Kırım’da özgürlük olursa, işgali kabul etmedikleri için insanlara baskı uygulanmazsa Kırım 6 ay içinde işgalden kurtarılacak.” dedi.

KIRIM TATARLARININ LİDERİ, UKRAYNA MİLLETVEKİLİ KIRIMOĞLU, RUS İŞGALİ ALTINDAKİ KIRIM PERSPEKTİFİNDE MÜZAKERELERİ DEĞERLENDİRDİ

İstanbul’daki Ukrayna-Rusya heyetinin müzakerelerinin ardından Ukrayna heyetinin basın açıklamasında konuşan Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, müzakereler çerçevesinde Rus işgali altındaki Ukrayna toprağı Kırım’ın durumuna değindi:

“Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarının kurtarılması konsepti, güç kullanılmamasını hedefliyor. Rusya Federasyonu, Kırım konusunda müzakerelere girerse, bu, bölgeyi işgal edilmiş olarak tanıdığı anlamına gelecektir. Rusya’nın işgal ettiği bölgelerin statüsüne ilişkin 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesi çerçevesinde, toprakların alındığı ülkenin, yani Ukrayna’nın yasalarına uygun olmalıdır. İşgalden önce olduğu gibi demokratik hakların tesis edilmesi gerekmektedir. Ukrayna halen 1991 sınırları içinde kalmaktadır. Rusya Federasyonu’nun bu hususta farklı görüşlere sahip olduğu görülüyor.”

KIRIMOĞLU: ÖNEMLİ OLAN KIRIM’IN STATÜSÜ KONUSUNDA RUSYA İLE KONUŞMAYA BAŞLAMAKTIR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’nın şu anki ana amacının Ukrayna’daki savaşın durdurulması olduğunu vurguladı. Ukrayna ile Rusya arasında imzalanacak olası anlaşmada, Kırım’ın mutlaka işgal edilmiş bir bölge olarak belirlenmesi gerektiğini kaydeden Kırımoğlu, “Rusya aslında Kırım konusunu konuşmak istemiyor. Ama Kırım Ukrayna’nın toprağı olduğu için bu konu mutlaka konuşulacak. Önemli olan Kırım’ın statüsü konusunda Ruslarla konuşmaya başlamaktır.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 24 Şubat’ta başlattığı işgal girişimi ve saldırıları ikinci ayına girdi. Türkiye’nin diplomatik çabaları sonucu bu kez Ukrayna ile Rusya heyetleri müzakere için İstanbul’da bir araya geldi. Müzakereler sonrası Ukrayna tarafı, ortaya koyduğu güvenlik garantilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna yönetiminin ortaya koyduğu plan çerçevesinde, Kırım’ın statüsünün 15 yıllık süreçte müzakere edileceği ifade edildi. Kırım Haber Ajansına ilgili teklifi değerlendiren Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Bu, Ukrayna tarafının teklifi. Rusya aslında Kırım konusunu konuşmak istemiyor. Ama Kırım, Ukrayna’nın toprağı olduğu için bu konu mutlaka konuşulacak.” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.