SON DAKİKA
Hava Durumu

Londra'da Kanuni Sultan Süleyman portresi açık arttırmaya sunulacak

Londra'da bulunan bir müzayede evinde, aralarında Kanuni Sultan Süleyman'ın portresinin de yer aldığı İslam dünyasına ait bazı sanat eserleri ile nadir antikaları açık artırmaya çıkarılacağı öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2019 18:47
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 15:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Londra'da Kanuni Sultan Süleyman portresi açık arttırmaya sunulacak

Londra'da bulunan bir müzayede evinde, aralarında Kanuni Sultan Süleyman'ın portresinin de yer aldığı İslam dünyasına ait bazı sanat eserleri ile nadir antikaları açık artırmaya çıkarılacağı öğrenildi.

1 Mayıs 2019 tarihinde açık artırmaya sunulacak "İslam Dünyasının Sanatları" başlıklı koleksiyonunun yanında  İtalyan ressam Gentile Bellini’nin takipçilerinden birinin yaptığı düşünülen Kanuni Sultan Süleyman portresi de yer almakta.

PORTREYE 250 BİN İLA 350 BİN STERLİN ARASINDA DEĞER BİÇİLDİ

Venedik'te Osmanlı sarayına girip çıkabilen Batılı diplomatların tariflerine dayanılarak yapıldığı sanılan portreye 250 bin ila 350 bin sterlin (yaklaşık 1 milyon 900 bin ila 2 milyon 700 bin TL) değer biçildi. Sultan Süleyman portresi'nin yanında türünün nadir örneklerinden olduğu belirtilen "Altın Boynuz" İznik çinisi tabağa ise 300 bin ila 500 bin sterlin (yaklaşık 2 milyon 300 ila 3 milyon 800 bin TL) fiyat öngörüldü.

Müzayedeyle ilgili Anadolu Ajansı muhabirine bilgi veren Sotheby’s Orta Doğu ve İslam Sanatı Uzmanı Alexandra Roy, Kanuni Sultan Süleyman Portresi ile "Altın Boynuz" İznik çinisinin satışa sunulacak en değerli iki eser olduğunu ifade etti.

Ayrıca Roy, İznik çinilerinin Sultan Süleyman döneminde en parlak döneminin yaşandığını  vurguladı.

Müzayede  9’uncu yüzyıldan 19’uncu yüzyıla kadar bin yıldan uzun bir döneme yayılan eserleri içermekte.

http://qha.com.tr/haberler/unlu-romana-konu-olan-bosna-daki-sokollu-mehmed-pasa-koprusu-restore-edildi/15007/ MÜZAYEDE SALONUNDA OSMANLI İZLERİ

Osmanlı İmparatorluğu'nun damga vurduğu müzayedede yine Osmanlı ordusuna ait tüfek ve kılıçlardan oluşan bir silah koleksiyonu, 3. Selim’in tahta çıkışı ile 3. Murad’ın yer aldığı bir askeri kafileyi resmeden tablolar ile imparatorluğa ait çeşitli mücevherat da dikkatleri üstüne çekiyor.

Müzayedede satışa sunulacak birde 10'uncu yüzyıla ait olan küçük bir Kur'an-ı kerim  yer alıyor. Mezopotamya veya İran’da kaleme alındığı düşünülen yazma eserin nüshasına 70 bin ila 90 bin sterlin (570 bin ila 690 bin TL) değer biçildi.

Sotheby’s müzayedesinde Hindistan’dan Fas’a, Avrupa'dan Orta Asya'ya uzanan bir coğrafyadan eser ve antikalar yer almakla birlikte ilgililerin müzayedeye internet üzerinden de katılması mümkün olacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.