SON DAKİKA
Hava Durumu

MEB: Yüz yüze eğitime salgın koşullarına göre başlanacak

Ülke genelinde uygulanacak yüz yüze eğitimde alınan kararlar açıklandı. 15 Şubat'ta köy okullarında başlayan yüz yüze eğitim, 2 Mart'tan itibaren ilkokulun tüm seviyeleri ile 8'inci ve 12'nci sınıflarda da yüz yüze eğitime geçilmesiyle devam edecek.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2021 15:46
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2021 15:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
MEB: Yüz yüze eğitime salgın koşullarına göre başlanacak

Milli Eğitim Bakanlığı, ülke genelindeki yüz yüze eğitime ve sınavlara, 2 Mart Salı günü illerin salgın koşullarına göre başlanılmasının kararlaştırıldığını duyurdu. 15 Şubat'ta köy okullarında başlayan yüz yüze eğitim, 2 Mart'tan itibaren ilkokulun tüm seviyeleri ile 8'inci ve 12'nci sınıflarda da yüz yüze eğitime geçilmesiyle devam edecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ülke genelinde uygulanacak yüz yüze eğitimde alınan son kararını açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı, 1 Mart'ta eğitim öğretime geçişi planlanan tüm okullarda yüz yüze eğitim ve sınavlara 2 Mart'ta illerin salgın koşullarına göre başlanacağını duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığı, "Kabine Toplantısı’nda yapılacak değerlendirmeler sonucunda "yerinde karar" uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretime devam edileceğini bildirdi.
MEB, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liselerinde de eğitim öğretimin yüz yüze yapılmasını kararlaştırdı. Adı geçen liselerdeki tüm sınıf seviyelerinde uygulamalı dersler 2 Mart'tan itibaren yüz yüze yapılacak. 12'nci sınıflarda salı gününden itibaren yüz yüze eğitime geçilecek.

İLKOKULLAR

İlkokullarda tüm sınıf seviyelerinde 2 Mart'tan itibaren seyreltilmiş şekilde haftada 2 gün toplam 12 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak.

ORTAOKULLAR

Ortaokul 8. sınıflar haftada 22 ders saati, lise 12. sınıflar ise haftada en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde yüz yüze eğitime başlayacak.

LİSELER

Liselerde birinci dönem yapılamayan sınavların takvimi, 2 Mart'tan itibaren 2 haftayı geçmeyecek şekilde planlanacak. Çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar ve spor liselerinin tüm sınıf öğrencileri de uygulama kazanımlarını yüz yüze eğitimle yapmaya başlayacak.
İlkokul ve ortaokul kademesinde eğitim veren özel eğitim okulları, özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da haftada 5 gün yüz yüze eğitim başlatılacak.

ÇERÇEVE ÖĞRETİM PROGRAMI KULLANILACAK

Yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacak mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile çok programlı Anadolu liseleri alan/dal derslerinin yüz yüze eğitimlerinde, "meslek.eba.gov.tr" internet adresinde yayınlanan "2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı İkinci Dönem Çerçeve Öğretim Programı" kullanılacak.

DERSLER HAFTADA 24 SAATİ AŞMAYACAK

Çerçeve öğretim programlarında yer alan derslerin uygulama kazanımları yüz yüze, teorik olan kazanımları ise uzaktan eğitim yoluyla yapılacak şekilde Zümre Öğretmenler Kurulunca planlanacak. Mesleki ve teknik Anadolu lisesi, çok programlı Anadolu lisesi, güzel sanatlar lisesi ve spor liselerinin 12'nci sınıflarında yüz yüze eğitim, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklentileri de dikkate alınarak haftada 24 ders saatini geçmeyecek şekilde planlanarak yapılacak.
Diğer yandan, güzel sanatlar lisesi ve spor liselerinde yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla verilecek dersler ve saatleri de "meslek.eba.gov.tr" internet adresinde yayınlandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İSTEĞE BAĞLI OLACAK

Yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılımın isteğe bağlı olacağı ve devam zorunluluğunun olmayacağı bildirildi. Ancak eğitim kurumunun öğrencilerin okula devamını takip edebilmesi ve bu kapsamda gerekli önlem ve tedbirleri alabilmesi amacıyla yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak olan öğrenciler için velileri tarafından, Kovid-19 salgını kapsamında herhangi bir nedenle öğrencisini yüz yüze eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemediğine ilişkin talebini bir dilekçe ile eğitim kurumu müdürlüğüne iletmesi gerekecek.

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ UZAKTAN EĞİTİMLE DEVAM EDECEK

Mesleki eğitim merkezlerinde okulda yapılan alan/dal derslerinin öğretimine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecek.

KABİNE'DEN ÇIKACAK KARAR YÜZ YÜZE EĞİTİMDE BELİRLEYİCİ OLACAK!

İçişleri Bakanlığınca valiliklerine gönderilen yazıda, 1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilin içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarınca gerekli adımların atılacağı duyuruldu. Buna göre, okullarda yüz yüze eğitim de yerinde kararla il bazında alınacak tedbirlere paralel yapılacak. Yüksek ve düşük riskli illerde yüz yüze eğitim kararı değişebilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.