SON DAKİKA
Hava Durumu

Mıkolayiv'de savaşın başından bu yana Rus saldırılarında 9 binden fazla sivil yapı tahrip edildi

Mıkolayiv'de savaşın başından bu yana Rus saldırılarında 9 binden fazla sivil yapı tahrip edildi

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2022 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2022 12:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mıkolayiv'de savaşın başından bu yana Rus saldırılarında 9 binden fazla sivil yapı tahrip edildi

Rusya, savaşın ilk haftalarında işgal altına almaya başaramadığı Ukrayna'nın güneyindeki Mıkolayiv bölgesine her gün farklı silahlardan saldırarak bölgenin sivil altyapısını yok ediyor. İşgalci Rus ordusu, 24 Şubat 2022 tarihinden itibaren Mıkolayiv bölgesinde yüzlerce okul ve onlarca sağlık tesisi dahil olmak üzere 9 binden fazla sivil yapıyı tahrip etti.

Karada başarılı olamayan Rus ordusu füze atarak ve çoklu roketatar ile topçu sistemleriyle saldırarak Ukrayna’daki yerleşim yerlerini tahrip etmeye ve sivilleri öldürmeye devam ediyor. Mıkolayiv Bölgesi Askeri İdaresi’nden yapılan açıklamada, Rusya Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal saldırısı başlattığı 24 Şubat’tan bu yana bölgede Rus saldırılarında 9 binden fazla sivil yapının harap edildiğini aktarıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 “24 Şubat - 9 Ağustos tarihleri arasında Mıkolayiv bölgesinde 9 bin 78 sivil yapı tamamen veya kısmen tahrip edildi. Tahrip edilen tesisler arasında; 5 bin 870 konut, 65 sağlık tesisi, 320 eğitim kurumu, 131 kültür tesisi, 106 endüstriyel işletme tesisi ayrıca doğalgaz sağlayan 779, elektrik sağlayan 551, su sağlayan 28, ısı sağlayan 94 tesis ve bin 134 diğer sivil tesis daha yer alıyor.”

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.