SON DAKİKA
Hava Durumu

Moldova'da Rus yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu Transdinyester'de sözde Güvenlik Bakanlığı binasında patlama!

Moldova'da Rus yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu Transdinyester'de sözde Devlet Güvenlik Bakanlığı binasında patlama!

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2022 21:15
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2022 21:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Moldova'da Rus yanlısı ayrılıkçıların bulunduğu Transdinyester'de sözde Güvenlik Bakanlığı binasında patlama!

Moldova'da Rusya yanlısı ayrılıkçıların işgalindeki Transdinyester bölgesi Tiraspol'daki sözde Devlet Güvenlik Bakanlığı (MGB) binasının yakınında patlamalar olduğu bildirildi. Olayın ardından, Tiraspol'daki binanın yakınındaki yol trafiğe kapatıldı. Polis, ambulans ve kurtarma ekipleri olay yerinde çalışmaya devam ediyor. Moldova yerel basını, patlamanın olduğu binada ciddi hasar meydana geldiğini duyurdu.

Moldova'nın Transdinyester bölgesini işgal eden Rus yanlısı Transdinyester'in sözde başkenti Tiraspol'deki Devlet Güvenlik Bakanlığı (MGB) merkez binası önünde bir dizi patlama meydana geldi. Sözde Transdinyester İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Güvenlik Bakanlığına RPG-18 ve RPG-27 tanksavar bombaları atıldı. Binanın üst katların camları kırıldı. Binadan dumanlar yükseliyor. Çevre polisleri, itfaiyeciler, ambulans ve diğer acil servis uzmanları olay yerinde inceleme sürdürüyor." ifadesi kullanıldı. Ayrıca olayla ilgili, ön verilere göre, atışlar bir RPG silahından ateşlendi.

Öte yandan, ilk belirlemelere göre, olayda can kaybının olmadığı bildirildi.

İŞGALCİ RUSYA, UKRAYNA’NIN GÜNEYİ İÇİN TRANSDİNYESTER’DE ASKERİ BİRLİK KONUŞLANDIRIYOR

Ukrayna’yı işgal girişiminde bulunan Rusya, Moldova vatandaşlarını askere alma girişiminde bulunmuştu. Bunun üzerine Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu, “Bu tür girişimler bizim, ailelerimiz ve vatandaşlarımız için barışa hizmet etmiyor. Bu tehlikeli girişimler hemen durmalı” açıklaması yapmıştı. İşgalci Rusya, Moldova’nın bağımsız cumhuriyeti Transdinyester’e “Barış gücü” adını verdiği askeri birliklerini konuşlandırarak Ukrayna’nın güneyindeki Odesa kentindeki askeri birliklerine güç katmayı hedefliyor.

TRANSDİNYESTER SORUNU

Moldova, 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Akabinde Dinyester Nehri’nin doğu kıyısında kalan Transdinyester de tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık ilanından hemen sonra Moldova ile Transdinyester arasında silahlı çatışmalar başladı. Bu çatışmalar 22 Temmuz 1992’de ateşkesle son buldu. Bölgede halen Rus yanlısı işgalci yönetim devam ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.