SON DAKİKA
Hava Durumu

Moskovalı aktivistlerden Kırım'da alıkonulan Kırım Tatarlarına destek eylemi

Moskovalı aktivistlerden Kırım'da alıkonulan Kırım Tatarlarına destek eylemi

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2021 12:45
Haber Güncellenme Tarihi: 18.02.2021 12:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Moskovalı aktivistlerden Kırım'da alıkonulan Kırım Tatarlarına destek eylemi

Moskova'da aktivistler, 17 Şubat tarihinde Kırım'da işgalcilerce alıkonulan Kırım Tatarlarına destek amacıyla eylem düzenledi. Eylem organizatörlerinden Vera Lavreşina, "Gözlerimizin önünde soykırım yapılıyor" dedi.

Rusya'da başlatılan Strateji-18 girişimi aktivistleri, 17 Şubat günü, işgalcilerce Kırım Tatarlarının evlerine yapılan toplu baskınları protesto etmek ve alıkonulanlara destek vermek amacıyla Moskova'da tek kişilik eylemler düzenledi. Dün akşam saatlerinde yapılan eylemlere katılan aktivistler, "Kırım'da toplu baskınlar.", "15 çocuk daha babasız kaldı". "Kırım'a özgürlük" pankartları açarak işgalcilerin Kırım'daki baskılarına son vermesini talep etti.

"KİMSE PES ETMEYECEK! ZAFERE KADAR GİDECEĞİZ"

Girişimin organizatörlerinden Vera Lavreşina sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Gözlerimizin önünde soykırım yapılıyor. Kırım'da, insanların tüm haklarının yok edildiği işgal koşullarında bile direniş devam ediyor. Kimse pes etmeyecek. Zafere kadar gideceğiz." ifadelerini kullandı.

HER AYIN 18’İNDE EYLEM DÜZENLİYORLAR

Rusya’da “Strateji-18” inisiyatif grubu aktivistleri, her ayın 18’inde “Siyasi Mahkum Günü”düzenliyorlar. Kampanya çerçevesinde aktivistler, tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması, Ukrayna’ya yönelik Rus saldırganlığına son verilmesi ve Kırım’ın işgaline son verilmesi gibi taleplerde bulundukları eylemler gerçekleştiriyorlar.

KIRIM TATARLARININ EVLERİNE BASKIN

İşgalci güçler, 17 Şubat 2021’de sabahın erken saatlerinde bir dizi Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Yapılan yasa dışı aramalardan sonra işgalciler 7 kişiyi alıkoydu. Kırım’daki Rus işgal güçleri, Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Yaşar Şihametov, Abdulboriy Mahamadinov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov’u alıkoydu. İşgalcilerin sonrasında Abdulboriy Mahamadaminov’u serbest bıraktığı bildirilirken, 6 kişi "mahkemeye" çıkarıldı.

Yedi Kuyu (Lenino) sözde Bölge Mahkemesi Yaşar Şihametov hakkında 14 Nisan 2021 tarihine kadar tutuklama kararı aldı. Öte yandan Akmescit’teki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi; Lenur Seydametov, Timur Yalbakov, Azamat Eyupov, Ernest İbragimov ve Oleg Fedorov’u 15 Nisan 2021 tarihine kadar “tutuklu” kalacağını açıkladı. İşgalciler, 6 Kırımlıyı güya Rusya’da terörist örgüt olarak kabul edilen Hizb-ut Tahrir örgütünün faaliyetlerine katılmak ile suçladı. İşgalci mahkemenin aldığı yasa dışı tutuklama kararına karşı, Rus işgalindeki Kırım’da yaşayan Kırım Tatarları tepki gösterdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.