SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO PA'da Kırım Platformu'na destek grubu kurulacak

NATO PA'da Kırım Platformu'na destek grubu kurulacak

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2021 11:53
Haber Güncellenme Tarihi: 24.03.2021 11:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO PA'da Kırım Platformu'na destek grubu kurulacak

NATO Parlamenter Asamblesinde (NATO PA) Kırım Platformuna destek grubu kurulacak. Destek grubu, NATO organlarının kararlarına Kırım'daki duruma ve yarımadanın işgalden kurtarılmasına ilişkin hükümleri dahil etme ve Kırım ile ilgili kararları kabul etme sürecine liderlik edecek.

NATO Parlamenter Asamblesinde Ukrayna'nın inisiyatifi ile Kırım Platformuna destek grubu kurulacak. Konuyla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden 23 Mart tarihinde açıklamada bulunan NATO Parlamenter Asamblesi Ukrayna heyeti Başkanı Yegor Çernev, "NATO PA'da bizim girişimimizle Kırım Platformuna destek grubu oluşturulacak. Bugün bunu NATO PA Başkanı, ABD Kongre üyesi Gerald Connolly teyit etti." ifadesini kullandı.

Çernev, söz konusu gayriresmi grubun, ilgili NATO Parlamenterler Asamblesi organlarının kararlarına Kırım'daki duruma ve yarımadanın işgalden kurtarılmasına ilişkin ilgili hükümleri dahil etme ve Kırım ile ilgili kararları kabul etme sürecine liderlik edeceğini belirtti.

RUS İŞGALİNDEKİ KIRIM’DA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.