SON DAKİKA
Hava Durumu

Nogay Türkleri Derneği Genel Kurulu Ankara'da yapıldı

Nogay Türkleri Genel Kurulu Ankara'da yapıldı

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2022 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2022 17:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Nogay Türkleri Derneği Genel Kurulu Ankara'da yapıldı

Nogay Türkleri Derneğinin 10. Olağan Genel Kurulu Ankara’da yapıldı. Yapılan Genel Kurul'da Ömer Aktürk, derneğin yeni Genel Başkanı olarak yetki aldı.

Merkezi Ankara’da olan Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin 10. Olağan Genel Kurulu Batıkent’te bulunan Osmanlı Cami Konferans Salonu'nda yapıldı. Genel Kurula Ankara, Konya ve çeşitli illerden katılan Nogay Türklerinin yanı sıra İsveç Nogay Türkleri Dernek Başkanı Hediye Melisa Demirci ve Norveç Nogay Türkleri Dernek Başkanı Nizamettin Demirez de iştirak ederek genel kurula hitap ettiler.

İstiklal Marşını okunuşu ile başlayan 30 Ocak 2022 tarihli Genel Kurul'da Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Yılmaz’ın açılış konuşmasının ardından Divan Başkanı Hamza Yılmaz ve Divan üyesi Hakan Benli’nin konuşmaları yer aldı.

Genel Kurul seçiminde Ömer Aktürk’ün adaylığı ile tek liste oybirliği ile kabul edildi. Derneğe üç dönem başkanlık yapan Cemil Sütbaş’ın ardından Ömer Aktürk, Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin yeni Genel Başkanı olarak yetki aldı. Genel Kurul'da Köstengil Dernek Başkanı Hamit Güner, Ağılbaşı - Mandıra Dernek Başkanı Cemil Yiğittekin, eski genel başkan Musa Ünal’da yer alarak birer konuşma yaptılar.

Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Ömer Aktürk, teşekkür konuşmasında bir önceki yönetime teşekkür ederek, önümüzdeki  dönemde Nogay Türkleri için yıllardan beri yaptıkları gibi kültür, sanat, edebiyat, spor ve akademik çalışmalar alanlarında faaliyetlerine yenilerini katarak devam edeceklerini söyledi. Kazakistan’dan, Rusya’daki Moskova, Dağıstan, Karaçay-Çerkes Nogay Dernekleri ile Avrupa'daki Almanya, Norveç ve İsveç dernekleriyle ve Türkiye’de İstanbul, Konya, Kulu, Balıkesir, Eskişehir ve Ilgın Nogay Türkleri dernekleriyle de ilişkileri daha da güçlendirerek çalışmalarda bulunacaklarını ifade etti.

NORVEÇ NOGAY TÜRKLERİ DERNEĞİ’NDE DE GÖREV DEĞİŞİMİ OLDU

Norveç’in başkenti Oslo’da faaliyet gösteren Norveç Nogay Türkleri Derneği’nin de aynı gün Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda derneğin başkanlığına Meral Oğuz'un ardından bir kez daha Nizamettin Demirez seçildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.