SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin, Taliban'ı terörist örgütler listesinden çıkarmak istiyor

Putin, Taliban'ı terörist örgütler listesinden çıkarmak istiyor

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2021 10:18
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2021 11:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Putin, Taliban'ı terörist örgütler listesinden çıkarmak istiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin Taliban'ı yasaklı terör örgütleri listesinden çıkarmayı amaçladığını dile getirdi. Dün Valday Tartışma Kulübü'nde konuşan Putin, daha da ileri giderek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin de benzer bir karar alması gerektiğini savundu.

Uluslararası siyasete yönelik oturumlarıyla bilinen Valday Tartışma Kulübü'nün 21 Ekim 2021 tarihli oturumunda konuşan Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ın yasaklı terör örgütleri listesinden çıkarmayı planladıklarını kaydetti. Rusya Federasyonu dahil dünya ülkelerinin büyük bir çoğunluğunun terör listesinde yer alan Taliban örgütü, 15 Ağustos 2021 tarihinde Kabil'i ele geçirerek Afganistan yönetimini ele almıştı.

LAVROV, TALİBAN YETKİLİLERİNİ MOSKOVA'DA KABUL ETMİŞTİ

20 Ekim 2021'de Taliban yetkilileri, Moskova'da Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşme gerçekleştirdi. Böylece Rusya Federasyonu, resmi olarak tanımadığı Taliban ile görüştü. Daha öncesinde de, Örgüt ile yakın ilişkiler kuran Rusya Federasyonu, düzenli olarak Taliban ile görüşüyordu.

Rusya Taliban'dan yanıt bekliyor - Güncel Haberler MilliyetPutin, Taliban'ı terörist örgütler listesinden çıkarmak istiyor AFGANİSTAN'DA TALİBAN YÖNETİME EL KOYDU

Afganistan'ın meşru Cumhurbaşkanı Eşref Gani, iç çatışma ihtimalinden çekinerek ülkeyi terk etmiş ve ülkenin neredeyse tamamını ele geçiren Taliban'a ülkeyi fiilen bırakmıştı. Taliban, dış desteklerle Afganistan'da "şeriat" kanunlarını getirmek için 1990'ların başından bu yana bölgede her türlü katliam, cinayet ve terör saldırısı gerçekleştiriyordu. ABD'nin 7 Ekim 2001'de başlayan Afganistan'daki varlığı, 20 yılın ardından 31 Ağustos 2021'de askerlerinin Afganistan'dan çekilme sürecinin tamamlanmasıyla sona ermişti. Taliban ile anlaşan ABD ülkeden çekilmişti.

Afganistan'da Taliban idaresinin bölgesel ve küresel etkileriPutin, Taliban'ı terörist örgütler listesinden çıkarmak istiyor
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.