SON DAKİKA
Hava Durumu

Refat Çubarov: Petrol ambargosu, Rusya’yı Kırım’dan çekilmeye zorlayacaktır

Refat Çubarov: Petrol ambargosu, Rusya’yı Kırım’dan çekilmeye zorlayacaktır

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2021 13:03
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2021 13:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Refat Çubarov: Petrol ambargosu, Rusya’yı Kırım’dan çekilmeye zorlayacaktır

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım dahil tüm Ukrayna topraklarından geri çekilmesini sağlamak için Rusya’ya uygulanan baskının daha sert olması gerektiğini vurguladı. KTMM Başkanı, Kremlin'in uluslararası ambargo sayesinde ekonomik baskıya maruz kaldığı taktirde işgal ettiği Kırım'dan çekilmeye zorlanacağını dile getirdi.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, Kremlin yönetimini işgal ettiği Kırım'dan çekilmeye zorlamak ve müzakere masasına oturtmak için bazı uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

"PETROL AMBARGOSU UYGULANIRSA RUSYA, ÖNKOŞUL OLMAKSIZIN KIRIM'DAN ÇEKİLEBİLİR"

Sosyal medya üzerinden bugün açıklama yapan Çubarov, "Yalnızca uluslararası siyasi ve diplomatik tecrit ile ekonomik ilişkilerin asgari seviyeye düşürülmesi, Rus petrol ve gazına ambargonun uygulanması, Rusya’nın SWİFT sisteminden çıkarılması, Moskova’yı herhangi bir önkoşul olmaksızın Kırım da dahil olmak üzere işgal altındaki Ukrayna topraklarının işgalden arındırılmasına ilişkin müzakere masasına oturmaya zorlayacaktır." ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere, Ukrayna Parlamentosu, 16 Mart 2021 tarihinde kabul ettiği kararda uluslararası örgütler ve yabancı devletlere, Kırım’ın işgalini ve yarımadadaki insan hakları ihlallerini kınama ve Rusya’ya uygulanan yaptırımları güçlendirme çağrısında bulundu. İlgili çağrıyı içeren karar tasarısı, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov tarafından hazırlandı.

YARIMADADA 7 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.