SON DAKİKA
Hava Durumu

Rum gazetesinden Doğu Akdeniz itirafı: Türkiye olmadan gaz satamayız!

Rum gazetesinden Doğu Akdeniz itirafı: Türkiye olmadan gaz satamayız!

Haber Giriş Tarihi: 08.03.2021 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 08.03.2021 12:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rum gazetesinden Doğu Akdeniz itirafı: Türkiye olmadan gaz satamayız!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) basını Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye bağımlı olduklarını itiraf etti. GKRY'de yayımlanan Cyprus Mail gazetesinin haberinde, Rum kesiminin Türkiye ile anlaşmadan doğal gaz satmasının mümkün olmadığının yazıldı.

GKRY'de yayınlanan Cyprus Mail gazetesindeki bir makalede, Rum kesiminin Türkiye ile Münhasır Ekonomi Bölge konusunda anlaşmaya varmadan doğal gaz satmasının "olasılık dışı" olduğu yazıldı. TRT'nin aktardığına göre, "Anastasiadis'in enerjide konusundaki yanılgıları bize pahalıya mal oluyor" başlıklı yazıda, GKRY lideri Nikos Anastasiadis'in Doğu Akdeniz'de uyguladığı politikalar eleştirildi

"KORKUNÇ BİÇİMDE YANLIŞ"

Ayrıca makalede, 2017'de gerçekleştirilen ve sonuca bağlanmayan Crans-Montana görüşmelerinden sonra Anastasiadis'in seçimlere odaklandığı ve enerji planlarına müdahil olmaması için Türkiye'ye karşı diğer komşu ülkelerle ittifak yaptığı belirtildi. Rum liderin, Doğu Akdeniz'de enerji alanında Türkiye'yi "dışlayarak" yaptığı planın, "korkunç biçimde yanlış" olduğu ve nihayetinde, Türkiye'nin, bölgede hem keşif çalışmalarını yürüttüğü hem de Anastasiadis'in çok güvendiği üçlü ittifakı anlamsız kıldığı vurgulandı. Yunanistan, İsrail ve Mısır'ın yaptıkları enerji planında Kıbrıs Rum kesimini dışladıkları belirtilen makalede, GKRY'nin Türkiye ile anlaşmaya varmadan doğal gaz satmasının mümkün olmadığı ifade edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.