SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus işgal güçleri, Herson'da iki Kırım Tatarını alıkoydu

İşgalciler Kırım Tatar aktivistler Ametov ve Mustafayev'i alıkoydu

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2022 18:04
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2022 18:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus işgal güçleri, Herson'da iki Kırım Tatarını alıkoydu

Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak için farklı bahanelere başvurmaya devam ediyor. Kırım Tatar Kaynak Merkezi, Rus işgalciler tarafından güya Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla iki Kırım Tatarının alıkonulduğunu bildirdi.

İşgalciler, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak için farklı bahanelere başvurmaya devam ediyor. Ukrayna’da oluşturma fikri uzun süredir tartışılan ve 24 Şubat 2022 tarihinden sonra resmi olarak Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine bağlı olarak kaydedilen Numan Çelebicihan Kırım Tatar taburu, Rusya’da 1 Haziran 2022 tarihinde “terör örgütü” olarak tanındı. Böylece Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına baskıyı arttırmak için bir araç daha elde etmiş oldu. 

Kırım Tatar Kaynak Merkezi bugün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Numan Çelebicihan Taburu üyesi olma iddiasıyla Herson bölgesi sakinleri Halil Ametov ve Mamed Mustafayev'in alıkonulduğunu duyurdu. Aynı zamanda, alıkonulan Kırım Tatarlarının, Herson'un işgali sırasında Akmescit (Simferopol) mahkeme öncesi gözaltı merkezine götürüldükleri kaydedildi.

NUMAN ÇELEBİCİHAN TABURU NEDİR?

Numan Çelebicihan Taburu oluşturma fikri Ukrayna’da 2016 yılından beri tartışılıyordu. Ancak tabur resmi olarak sadece Rusya Ukrayna’ya geniş çaplı saldırı başlattığı 24 Şubat 2022 tarihinden sonra resmi olarak kuruldu. Diğer yandan, Rus özel servisleri bu bahaneyi uzun süredir kullanarak Kırımlıları kovuşturuyor. 2022 yılından önce işgalciler aynı suçlamalar çerçevesinde Kırım Tatarları Edem Kadırov (4 yıl hapis cezası), Fevzi Sagancı (10,5 yıl hapis cezası), Dilaver Gafarov (9 yıl 10 ay hapis cezası) ve Nariman Mejmedinov (8 yıl hapis cezası), Mecit Ablamitov’u (6 yıl hapis cezası) mahkum etti.

RUSYA, GÜYA TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIDI

Rusya Yüksek Mahkemesinin, 1 Haziran’da Numan Çelebicihan Taburu’nu “terör örgütü” olarak tanıdı.

RUSYA’NIN KARARI GAYRİMEŞRU

Rusya Yüksek Mahkemesinin, ilgili kararını değerlendiren  “Asker” sivil toplum kuruluşu başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkan Yardımcısı Lenur İslamov, “Rus mahkemelerinin kararları gayrimeşrudur. Bu saldırgan ve işgalci bir ülke. Mutlak kötülük. Numan Çelebicihan Taburu Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası. Tabur 24 Şubat 2022 tarihinden sonra resmi olarak kaydedildi. Askeri birlik numarasına sahip olduk ve düşmanı bulduğumuz yerde yok edeceğiz.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.