SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus propaganda medyasının genel yayın yönetmeni Simonyan: Kars'ın Rusya'ya geri dönmesini istiyorum!

Rus propaganda medyasının genel yayın yönetmeni Simonyan: Kars'ın Rusya'ya geri dönmesini istiyorum!

Haber Giriş Tarihi: 06.10.2021 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2021 17:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus propaganda medyasının genel yayın yönetmeni Simonyan: Kars'ın Rusya'ya geri dönmesini istiyorum!

Rusya Federasyonu'nda yayımlanan bir televizyon programında, Türkiye'nin toprak bütünlüğüne yönelik tehditkar sözler damga vurdu. "Vladimir Soloviyev ile Pazar Akşamı" adlı programda konuşan Rus propaganda medya kuruluşları Sputnik ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, "Kars ve Ağrı Dağı'nın Rusya'ya geri dönmesini istiyorum..." sözlerini sarf etti.

Rus propaganda medya kuruluşları Sputnik ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni, Ermeni kökenli Margarita Simonyan, 3 Ekim 2021 tarihinde Rus devlet televizyonu Rossiya-1 kanalı canlı yayınında küstah açıklamalarda bulundu.

"KARS VE AĞRI DAĞI'NIN RUSYA'YA GERİ DÖNMESİNİ İSTİYORUM"

Simonyan, Türkiye'ye yönelik tehditkar açıklamalarda bulunarak, Rusya'nın emperyal amaçlarını gözler önüne serdi. Simonyan'ın açıklamaları şöyle:

"Kars ve Ağrı Dağı'nın Rusya'ya geri dönmesini istiyorum. Utanç verici Kars Antlaşmasına kadar buralar, Rusya'ya aitti... Ben emperyal Rus bilincine sahip bir insanım. Daha önce Rusya'ya ait olan her şeyi geri almak isterdim (!). Daha da utanç verici olan Brest-Litovsk Anlaşması'na göre verilenleri de... O zaman ülkemizin nüfusunun yüzde 30'unu ve büyük toprak parçamızı başkalarına verdik. Ağrı Dağı, Ermenistan'ın ana sembolüdür..."

https://www.youtube.com/watch?v=zPE76I3I9oY&ab_channel=qhavideo KARS'IN RUS İŞGALİNDEN KURTULUŞU

43 yıl Rus işgalinde kalan Kars, Doğu Cephesi komutanı Kazım Karabekir Paşa'nın emrindeki kuvvetlerin 28 Ekim 1920'de harekete geçmesi ve 9'uncu Kafkas Tümeni'nin şehre girmesiyle, 30 Ekim 1920'de düşman işgalinden kurtarıldı. Kâzım Karabekir Paşa, Doğu Cephesi Komutanı olarak Kars’ı kesin olarak Türk anavatanına yeniden kazandırdı.

8 Eylül 1920’de Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa Sarıkamış yönünde harekete geçerek, 29 Eylül’de Sarıkamış’ı kurtardı. TBMM Hükumeti’nin Doğu Harekâtı’nın Kars’a kadar uzatılmasını istemesi üzerine; 28 Ekim 1920’de Kazım Karabekir Paşa yeniden saldırıya geçti. 9. Kafkas Tümeni 30 Ekim’de Ermenilerin direnişini kırıp 46 şehit vermek suretiyle Kars’a girdi.

20 Kasım’da Ermenilerle yapılan ateşkesin ardından 22 Kasım 1920'de Gümrü’de başlayan barış görüşmeleri 2 Aralık’ta sonuçlandı ve Ermenistan Hükumetiyle TBMM Hükumeti arasında bir barış antlaşması imzalandı. Bu antlaşmayla Kars Sancağı’nın bütünü Türkiye topraklarına katıldı.

Antlaşma öncesinde Ermenistan’ın elinde bulunan Tuzluca Kazası da Türklere verildi. 16 Mart 1921’de Sovyet Hükumetiyle imzalanan Moskova Antlaşması ile Kars ve Artvin'in Sovyet Rusya ile olan sınırları belirlendi. Bu antlaşmaya göre, daha önce Elviye-i Selase içinde yer alan Batum ve ayrıca Ahıska ile Ahılkelek Türkiye sınırları dışında kaldı. Moskova Antlaşması’ndan 7 ay sonra 13 Ekim 1921’de Kafkasya’daki Sovyet hükumetleri ile Türkiye arasında Kars’ta yeni bir antlaşma imzalandı. Bu antlaşma, Kars’ın ve Artvin’in bugünkü sınırlarının taraflarca bir kez daha onaylandığını gösterdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.