SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus saldırılarında Ukrayna'da 43 gazeteci öldürüldü

Rus saldırılarında Ukrayna'da 43 gazeteci öldürüldü

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2022 14:11
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2022 14:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus saldırılarında Ukrayna'da 43 gazeteci öldürüldü

Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal girişimi sekiz ayı geride bıraktı. Ukrayna Gazeteciler Birliği tarafından açıklanan verilere göre, 8 ay içinde Rus saldırılarında Ukrayna’da en az 43 gazeteci hayatını kaybetti. 

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı topyekûn işgal girişimi devam ediyor.  Sahada ciddi bir başarıya imza atamadığı için açıktan sivilleri hedef alan Rus işgal güçleri, gazeteci ve medya mensuplarını da hedef almaktan çekinmiyor. Ukrayna’da 24 Şubat 2022’ten bu yana Rus saldırılarında 43 gazeteci yaşamını yitirdi.

Ukrayna Gazeteciler Birliğinden yapılan açıklamaya göre, ölenler arasında; mesleki görevlerini yerine getirirken öldürülen 8 gazeteci, sivil yerleşim yerlerine düzenlenen saldırılar sırasında hayatını kaybeden 13 medya çalışanı ve Ukrayna’yı savunmak için orduya yazılan 22 medya çalışanı yer alıyor.

“GAZETECİLER İÇİN GÜVENLİK VE HAKLARIN KORUNMASINI TALEP EDİYORUZ”

Açıklamada, “Gazeteciler sayesinde dünya savaşın dehşeti hakkındaki gerçekleri öğreniyor. Ancak gazeteci bir hedef değildir! Ön cephe bölgelerinde çalışan gazeteciler için güvenlik ve haklarının korunmasını talep ediyoruz. Bu yüzden Gazetecilerin Güvenliğine İlişkin Uluslararası Sözleşmeye ihtiyacımız var" denildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.