SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus sanatçı Pugaçova, savaş karşıtı söyleminden dolayı "ajan" ilan edildi

Rus sanatçı Pugaçova, savaş karşıtı söyleminden dolayı "ajan" ilan edildi

Haber Giriş Tarihi: 19.09.2022 17:46
Haber Güncellenme Tarihi: 19.09.2022 17:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus sanatçı Pugaçova, savaş karşıtı söyleminden dolayı "ajan" ilan edildi

Rusya'nın en popüler sanatçılarından Alla Pugaçova, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik savaş başlatan Rusya'nın saldırılarını kınadı. Eşiyle birlikte savaşı desteklemediklerinin altını çizen sanatçı Pugaçova "Hayali amaçlar için vatandaşlarımızın can kaybetmesini istemiyorum" dedi.

Rusya'nın en ünlü şarkıcısı Alla Pugaçova (Pugacheva) Ukrayna'daki savaş hakkında konuştu. Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarını kınayan sanatçı Pugaçova, "Çocuklarımız, hayali hedefler için ölüyor" dedi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan popüler Rus şarkıcı Pugaçova şu ifadeleri kullandı:

"Rusya Adalet Bakanlığına, Beni de yabancı ajan listesine dahil etmenizi istiyorum. Çünkü ben ülkesine barışçıl bir yaşam, konuşma özgürlüğü dileyen biri olarak vatandaşlarımızın hayatını zorlaştıran, onların hayali amaçlar için can kaybetmesini istemeyen dürüst, iyi ve samimi bir insan, gerçek ve yozlaşmamış bir Rusya vatanseveri olan kocamla dayanışma içindeyim"

PUGAÇOVA VE EŞİNE "AJAN" YAFTASI

Rus sanatçı Pugaçova, eşi Galkin Maksim ile birlikte Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı savaşı desteklemediklerini dile getirdi. Putin Rusyası, sanatçı Pugaçova ve eşi Maksim'i Ukrayna'daki savaşta takındığı tutumdan dolayı "ajan" olarak ilan etti. Rusya'da Pugaçova, Sovyetler Birliğinden bu yana en popüler sanatçıların başında yer aldı.

Rusya'da zenginlerin ve popüler sanatçıların savaşa tutumundan endişe duyan Putin yönetimi, sanatçıları ajan olarak nitelendiriyor. Önde gelen isimler savaşı desteklemediği için Rus yönetimi tarafından bastırılıyor.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDA DEVAM EDİYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.