SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus savcı, Ukraynalı gazeteci için 11 yıl hapis cezası talep etti

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2022 20:22
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2022 20:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus savcı, Ukraynalı gazeteci için 11 yıl hapis cezası talep etti

Rus işgali altında bulunan Kırım’da, Mart 2021’de, işgalci güçler tarafından alıkonulan Krım.Realii Haber Ajansı serbest muhabiri, Ukrayna vatandaşı Vladislav Yesipenko’nun davası, işgalci mahkemede görülmeye devam ediyor. Sözde savcı, bugün yapılan duruşmada Yesipenko için talep ettiği cezayı açıkladı.

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Akmescit (Simferopol) Bölge Mahkemesinde, bugün işgalci güçlerin Kırım’da, 10 Mart 2021 tarihinde düzmece bir dava çerçevesinde yasa dışı alıkoyduğu Ukraynalı gazeteci Vladislav Yesipenko’nun davası görüldü. Yapılan duruşmada sözde savcı, Yesipenko için 11 yıl hapis cezası talep etti.

GAZETECİ YESİPENKO’NUN DAVASI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) 16 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırım’da 10 Mart 2021 tarihinde Ukrayna vatandaşı Vladislav Yesipenko’nun tutuklandığını duyurmuştu. Rus istihbaratı tarafından yapılan açıklamada, Yesipenko’nun güya Ukrayna istihbaratı için Kırım’daki önemli tesisler hakkında bilgi topladığı ileri sürüldü. Rus işgal güçleri, Yesipenko’nun Kırım’daki önemli tesisler ile ilgili bilgi topladığını ve güya Ukrayna istihbaratına çalıştığını iddia etti.

İki gün boyunca avukatlar Yesipenko’ya erişemedi. Daha sonra alıkonulan gazeteci, Rus istihbarat görevlilerin itiraf ifadesi imzalatmak için kendisine karşı işkence uygulandığını bildirdi. 

İşgalciler,  Krım.Realii Haber Ajansı serbest muhabiri Vladislav Yesipenko’ya Rusya Ceza Kanunun 223.1. maddesinin 1. fıkrası (ateşli silah ve patlayıcıların yasa dışı üretimi) ve 222.1 maddesinin 1. fıkrası (ateşli silah ve patlayıcıların yasa dışı satın alma, depolama, taşıma)  uyarınca suçlama yöneltti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.