SON DAKİKA
Hava Durumu

Rüstem Umerov: Rusya Kırım'daki askeri potansiyeli büyütürken ABD'nin desteği çok değerli

Haber Giriş Tarihi: 20.10.2021 17:58
Haber Güncellenme Tarihi: 20.10.2021 17:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rüstem Umerov: Rusya Kırım'daki askeri potansiyeli büyütürken ABD'nin desteği çok değerli

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin, dün Ukrayna’yı ziyaret etti. Ziyaret sırasında, Ukrayna ve ABD arasındaki iş birliği ile Rusya’nın saldırganlığı görüşüldü. ABD Savunma Bakanının ziyaretini değerlendiren Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, “ABD bir kez daha en üst düzeyde Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediğine dair güvence verdi” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in gerçekleştirdiği ziyaretin Ukrayna için büyük önem taşıdığını belirtti. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Umerov, “ABD bir kez daha en üst düzeyde Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediğine dair güvence verdi” diye belirterek Ukrayna’nın NATO üyeliği kriterlerini karşılamak için ortakların desteğiyle savunma reformuna devam edeceğini vurguladı.

"RUSYA, UKRAYNA'NIN GELİŞİM YÖNÜNÜN BAĞIMSIZ SEÇME HAKKINI ETKİLEYEMEZ"

“Rusya Federasyonu'nun hiçbir açıklaması Ukrayna'nın gelişim yönünü bağımsız olarak karar verme hakkını etkilemez.” ifadelerini kullanan Umerov, ABD’nin savunma ve güvenlik alanında Ukrayna’nın ana ortağı olduğunu kaydetti.

ABD’nin sağladığı teknik destek paketinin iki partisinin Ukrayna’ya ulaştığını hatırlatan milletvekili, “ABD’deki ortaklarımıza Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekleme konusundaki tutarlı tutumları ve saldırgana karşı mücadelede maddi yardımları için minnettarız. Rusya, Kırım'daki askeri potansiyelini orantısız bir şekilde artırarak Karadeniz bölgesindeki tehlikeyi büyütürken, ortakların bu tür askeri desteği çok değerlidir.” diye belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dış teknik destek paketinin ikinci partisi, Ukrayna’ya ulaştı. İlki 10 Ekim’de ulaşan 60 milyon dolarlık teknik destek paketinin üçüncü partisinin de yakında Ukrayna’ya gelmesi bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.