SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya Kırım'a askeri teçhizat yığıyor

Rusya Kırım'a askeri teçhizat yığıyor

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2022 15:28
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2022 15:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya Kırım'a askeri teçhizat yığıyor

Rusya, işgal altındaki Kırım’a çok sayıda askeri teçhizat sevk ediyor. Son birkaç hafta boyunda Rusya’nın yasa dışı inşa ettiği Kerç Köprüsü üzerinden yarımadaya trenlerle tank, obüs, topçu sistemleri ve askerleri sevk ettiği gözlemleniyor.

Ukrayna ordusunun işgal altındaki toprakları geri almak için karşı saldırıya geçerken Rusya, Kırım Yarımadası’na sevk ettiği ağır teçhizatın sayısını önemli ölçüde artırdı. İşgalcilerin son haftalarda yoğun bir şekilde  Kerç Köprüsü üzerinden yarımadaya demiryolu ve karayolu ile tank, obüs, topçu sistemleri ve askerleri sevk ettiği gözlemleniyor. Askeri uzmanlara göre Kırım’a sevk edilen askerler ve askeri teçhizatın başta Herson bölgesi olmak üzere Ukrayna'nın güney bölgelerine gönderilecek. Böylece, Rus askeri yetkilileri ordularının bölgede gördüğü kayıpları doldurmaya çalışıyor. Ukrayna ordusu işgal altında bulunan Herson bölgesinde Rusya’ya ait mühimmat depolarına, komuta merkezlerine ve askerlerin konuşlandırıldığı yerlere devamlı saldırılar düzenleyerek Rus işgal güçlerinin askeri gücünü zayıflatıyor.

Askeri uzman İvan Stupak, “Şu an Rus ordusunun hedefi açığı kapatmak ve de tutmaktır. Herson bölgesinde şu an saldırıya geçmeleri söz konusu değil. Ukrayna ordusu bu yönde düşmana ciddi darbeler indiriyor dolayısıyla şu an işgalciler mevzilerini korumaktan başka bir şey yapamıyor" dedi.

Bununla birlikte Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı da Rusya’nın yarımadadaki askeri gücünü büyüttüğüne dikkat çekiyor. Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı, işgalcilerin Kırım’dan Dnipro Nehri’nin sağ tarafına güçlerini sevk etmek için kullanabileceği tüm ulaşım yollarını kontrol altında tuttuğunu vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.