SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya savaşın başından bu yana Ukrayna'ya 3 binden fazla füze fırlattı!

Haber Giriş Tarihi: 12.08.2022 21:28
Haber Güncellenme Tarihi: 12.08.2022 21:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya savaşın başından bu yana Ukrayna'ya 3 binden fazla füze fırlattı!


Rusya, 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşın ilk gününden bu yana 3 binden fazla füze fırlattı. Günde 20 füze fırlatan işgalci Rus güçleri, Ukrayna'daki altyapı tesislerinin yanı sıra askeri unsurlardan 18 kat daha fazla sivillere zarar veriyor.Ukrayna'ya karşı savaş başlatan Rusya, ülkedeki alt yapı tesislerini ve sivilleri hedef almaya devam ediyor. İşgalci Rus güçleri, 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'ya 3 binden fazla füze attı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, günde 20 kez füze fırlatıyor. Sözde askeri operasyon yaptığını öne süren Rusya'nın sivillere yönelik saldırısının nesnelere yönelik saldırısından 18 kat fazla olduğu tespit edildi.Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov sosyal medya hesabından söz konusu verileri ve işgalci Rus güçlerinin Ukrayna'daki saldırıları görüntülerini paylaşarak şu ifadelere yer verdi:"Rusya, 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'ya daha fazla seyir füzesi fırlattı. Günde ortalama 20 füze. Rus işgalciler sivillere, askeri birimlerden 18 kat daha fazla saldırıyor. Bu bir terördür. Ve Rusya bir terör devletidir."

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞIRusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş, altıncı ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci Rusya'ya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.