SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya Zaporijjya Nükleer Santralinin bulunduğu Energodar kentini bombalıyor

Rusya Zaporijjya Nükleer Santralinin bulunduğu Energodar kentini bombalıyor

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2022 11:31
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2022 11:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya Zaporijjya Nükleer Santralinin bulunduğu Energodar kentini bombalıyor

Rusya, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı savaşı sürdürüyor. Ukrayna'nın Energodar kentinde bulunan Zaporijjya Nükleer Santrali, Rus güçleri tarafından kuşatma altındayken sızıntı tehlikesi endişe yaratıyor. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) heyetinin Zaporijjya Nükleer Santrali'ndeki ziyareti esnasında Rusya, Energodar kentine dünden bu yana saldırı düzenliyor.

Rus güçleri dün geceden bu yana Ukrayna'nın Energodar kentini havan toplarıyla bombalıyor. Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olarak kaydedilen Zaporijjya Nükleer Santrali, Rus güçleri tarafından kuşatma altında. 24 Şubat'tan bu yana saldırılarını Ukraynalı siviller üzerine yoğunlaştıran Rusya'nın olası saldırısı tüm dünyayı endişelendiriyor.

RUSYA ENERGODAR KENTİNİ BOMBALADI

Bu bağlamda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) heyeti, Zaporijjya Nükleer Santrali'nde incelemeler yapmak üzere Ukrayna'ya geldi. Dün Zaporijjya Nükleer Santrali'ne giden UAEA Heyeti Başkanı Rafael Grossi, saldırılara rağmen takibin devam edeceğini kaydetti. Başkan Grossi, "Buraya kadar geldik, durmayacağız" dedi. Grossi, "Benim görevim nükleer bir kazayı önlemek ve Avrupa'nın en büyük nükleer santralini korumak" ifadelerini kullandı.

Dün UAEA heyetinin aldığı güvenlik tedbirleri dikkat çekmişti. Energodar Belediye Başkanı Dmıtro Orlov ise yaptığı açıklamada, otomatik silah ve füze kullandığını belirtti. Belediye Başkanı Orlov, "Rusya'nın provokasyonlarını durdurmasını ve UAEA'ya bu Ukrayna nükleer tesisine erişim izni vermesini talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

ZAPORİJJYA NÜKLEER SANTRALİ MART AYINDAN BERİ İŞGAL ALTINDA

Ukrayna'nın Energodar kentindeki Zaporijjya Nükleer Santrali 6 Mart'tan bu yana Rus güçleri tarafından işgal altında. Rus birlikleri kuşattığı nükleer santrale askeri teçhizat ve mühimmat depoluyor. Aylardır işgal altında olan nükleer santraline saldırılar düzenleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.