SON DAKİKA
Hava Durumu

Sağlık Bakanı Koca'dan inaktif aşı açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, inaktif koronavirüs aşısıyla ilgili dikkat çeken açıklamada bulundu. Bakan Koca, inaktif aşının yan etki riski düşüklüğünün yanında mutasyonlardan da daha az etkileneceğini daha önce ifade ettiklerini belirterek, "Şimdi, dünya bunu konuşmaya ve haberleştirmeye başladı'' dedi.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2021 18:34
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2021 18:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sağlık Bakanı Koca'dan inaktif aşı açıklaması


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, inaktif koronavirüs aşısıyla ilgili dikkat çeken açıklamada bulundu. Bakan Koca, inaktif aşının yan etki riski düşüklüğünün yanında mutasyonlardan da daha az etkileneceğini daha önce ifade ettiklerini belirterek, "Şimdi, dünya bunu konuşmaya ve haberleştirmeye başladı'' dedi.Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Twitter hesabından yaptığı son paylaşımda, inaktif koronavirüs aşısına yönelik dikkat çeken ifadelere yer verdi.Bakan Koca, koronavirüs aşılarının mutasyondan daha az etkileneceğini açıkladığını hatırlatarak, ''İnaktif aşının yan etki riski düşüklüğünün yanında mutasyonlardan da daha az etkileneceğini daha önce ifade etmiştik. Şimdi, dünya bunu konuşmaya ve haberleştirmeye başladı. Bu ülkenin güzide vatandaşlarına en iyiyi temin etmek için çalışmaya devam ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

KOCA: BULAŞICILIĞI YÜKSEK MUTASYONLU VİRÜS 37 İLDE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17 Ocak'ta gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından gazetecileri sorularını yanıtlayarak, "Mutasyonlu virüste il sayısı ve oran artışı var. Şu an 37 ilde mutasyon var. Bulaşıcılığı yüksek bir mutasyon bu." diye konuştu.MUTASYONLU VİRÜSÜN İLLERE GÖRE DAĞILIM DURUMU

Bakan Koca'nın toplantı sonrası açıklamalarından öne çıkan ifadeler ise şöyle:

"Mutasyonlu virüste il sayısı ve oran artışı var. Şu an 37 ilde mutasyon var. Bulaşıcılığı yüksek bir mutasyon bu. Yayılımı fazla ama hastalık etkisi artmış ya da azalmış değil. Karadeniz’deki artışın mutasyonla ilgisi yok. Düğünler, cenazeler, bir araya gelmeler gibi etkinliklerden kaynaklanıyor."

Vaka sayısı en çok artan 5 ilin Bilecik, Erzincan, Kilis, Uşak ve Çanakkale olduğunu, kaydeden Koca, en çok azalan illerin ise Bitlis, Mardin, Kastamonu, Yalova, Bingöl olduğunu da bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.