SON DAKİKA
Hava Durumu

Sağlık Bakanı Koca: HES kodu ile 125 bin 246 kişinin seyahati engellendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyada 100 bin aktif insanın şehirler arası seyahat ettiğine ilişkin iddiaları yalanladı. Bakan Koca konuya ilişki yanlış bilgi yayıldığını belirterek, "100 bin aktif hastamız yok. Bahse konu yaklaşık 100 bin kişi o tarihe kadar seyahati HES kodu sayesinde engellenmiş, izolasyonda olması gereken pozitif ya da temaslı kişileri ifade ediyor." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 13.09.2020 12:19
Haber Güncellenme Tarihi: 13.09.2020 12:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sağlık Bakanı Koca: HES kodu ile 125 bin 246 kişinin seyahati engellendi


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyada 100 bin aktif insanın şehirler arası seyahat ettiğine ilişkin iddiaları yalanladı. Bakan Koca konuya ilişki yanlış bilgi yayıldığını belirterek, "100 bin aktif hastamız yok. Bahse konu yaklaşık 100 bin kişi o tarihe kadar seyahati HES kodu sayesinde engellenmiş, izolasyonda olması gereken pozitif ya da temaslı kişileri ifade ediyor." dedi.Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan bugün yaptığı açıklamada, bir gazetedeki habere atıfla sosyal medyada yayılan yanlış bilgide, "100 bin aktif insanın şehirler arası seyahate çıktığı"nın ifade edildiğini belirtti.Bakan Koca, "100 bin aktif hastamız yok. Bahse konu yaklaşık 100 bin kişi o tarihe kadar seyahati HES kodu sayesinde engellenmiş, izolasyonda olması gereken pozitif ya da temaslı kişileri ifade ediyor." dedi."HES KODU KULLANIMINI YAYGINLAŞTIRMAK TEMEL HEDEFLERİMİZDEN BİRİ"

Koca'nın açıklamasında yer alan ifadeler şöyle:"100 bin aktif hastamız yok. Bahse konu yaklaşık 100 bin kişi o tarihe kadar seyahati HES kodu sayesinde engellenmiş, izolasyonda olması gereken pozitif ya da temaslı kişileri ifade ediyor.
HES kodu ile toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeye çalışan 125 bin 246 kişi riskli olduğu için engellenmiştir. Bu sayı HES kodu kullanmaya başladığımız tarihten bu yana toplam engellenen kişi sayısını ifade etmektedir. HES kodu kullanımını yaygınlaştırmak temel hedeflerimizden biri. Güvenli alan kullanımı HES kodu ile mümkün. Mücadele birlikteliği hepimizi virüsten kurtaracak olan güçtür."

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat çerçevesinde, vatandaşların ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadıklarını güvenli şekilde paylaşmalarını sağlıyor. Paylaşılan HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabiliyor. Seyahat izin belgesi yerine geçmeyen HES kodu (seyahat izin belgesi için e-devlet üzerinden başvuru gerekiyor), sadece vatandaşların kullanacağı şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçirecekleri süre boyunca karılaşabilecekleri bulaş riskini azaltmayı amaçlıyor. Birlikte seyahat edilen kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif çıkması halinde kullanıcılar bilgilendiriliyor. Üretilen HES kodlarının tüm yönetimi vatandaşta bulunuyor, vatandaşlar istedikleri süre boyunca paylaşabiliyor veya silebiliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.