SON DAKİKA
Hava Durumu

Savaş mağduru Ukraynalıların sayısı 10 milyona ulaştı

Savaş mağduru Ukraynalıların sayısı 10 milyona ulaştı

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2022 10:33
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2022 10:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Savaş mağduru Ukraynalıların sayısı 10 milyona ulaştı


Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarından dolayı Ukrayna’dan 10 milyonu aşkın vatandaşın komşu ülkelere geçtiğini açıkladı. En fazla sığınmacı alan ülke Polonya oldu. Polonya’yı takiben; Romanya, Moldova, Macaristan, Belarus ve Türkiye'ye savaş mağduru sığınmacılar gitti.Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Rusya’nın işgal girişiminden dolayı Ukrayna’da oluşan sığınmacı krizine ilişkin çeşitli kaynaklardan edinilen verileri açıkladı. Açıklamada, Rusya’nın işgal saldırıları başlatmasından Ağustos ayına kadar, Ukrayna’dan 10 milyon aşkın sığınmacının komşu ülkelere geçtiği duyuruldu.Resmi veriler, Rus işgalinin başlamasıyla artan silahlı çatışmaların sivillerin ölümüne ve sivil altyapının zarar görmesine neden olduğunu ve bu nedenle Ukrayna halkının emniyet, güvenlik ve yardım arayışına girdiğini gösteriyor. Verilere göre, bu amaçla ülkeden ayrılan sığınmacı sayısı 10 milyon 107 bin 957 oldu.Birleşmiş Milletler verilerine göre, Avrupa'da bireysel olarak kayıtlı Ukraynalı sığınmacı sayısının 6 milyon 162 bini geçti. Avrupa'da geçici koruma ya da benzer bir ulusal koruma programına kayıtlı Ukraynalı sığınmacı sayısının ise 3 milyon 745 bine yaklaştı.AB, Ukraynalı sığınmacıların grivnalarını dönüştürecek sistem hazırlığında

KOMŞU ÜLKELER KAPILARINI UKRAYNA’YA AÇTI

Açıklanan veriler, en fazla sığınmacı alan ülkenin Polonya olduğunu gösteriyor. 26 Temmuz'da açıklanan verilere göre şimdiye kadar 5 milyona yakın kişi Ukrayna'dan sınırı geçerek Polonya'ya gitti. Polonya’yı 801 bin 453 sığınmacıyla Romanya takip ediyor. Romanya’nın Ukraynalı sığınmacılara harcadığı yardım miktarının 75 milyon avrodan fazla yapıldı.  Romanya hükumeti, yardımların sadece ülkeye gelen sığınmacılarla sınırlı kalmadı aynı zamanda Ukrayna’daki insani durumla ilgilide çalışmalar yürüttü.Moldova ise Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle ülkesinde 359 binden fazla Ukraynalı sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Moldova Ukraynalı sığınmacılara ev sahipliği yapmakla kalmıyor askeri yardım destekleri de devam ediyor. Ayrıca Macaristan, Slovakya da en fazla sınır geçişinin yapıldığı ülkeler. Öte yandan; Rusya’ya 1 milyon 857 bin ve Belarus’a da 16 binden fazla kişi geçti. Aralarında Çekya ve Almanya'nın da olduğu diğer Avrupa ülkelerine ise toplamda 88 bin 147 Ukraynalı vatandaşı gitti.Türkiye misafirperverliğini Ukrayna vatandaşlarına da gösterdi. Ukrayna-Rusya Savaşı’nda ülkelerinden ayrılan Ukraynalı sığınmacılara Türkiye kapılarını açtı. BM’nin rakamlarına göre Türkiye’de bireysel olarak kayıtlı Ukraynalı sığınmacı sayısı 145 bin olarak açıklandı.Türkiye'ye gelen savaş mağduru Ukrayna vatandaşları arasında yoğun olarak Kırım Tatarları bulunuyor. Rusya’nın Ukrayna’ya işgale başlamasının ardından Ukrayna’daki Kırım Tatarları ve bazı Ukrayna vatandaşları Türkiye’ye sığınmaya başlamıştı. Ayrıca, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığınca, Ahıska, Uygur, Bulgaristan ve Yunanistan Türklerinin sahip olduğu “Türk Soylu” statüsüne dahil edilen Kırım Tatar Türklerine uzun dönem ikamet izni verilmeye başlandı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI YEDİNCİ AYINDARusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.