SON DAKİKA
Hava Durumu

Savaş sebebiyle ülkeden ayrılmak zorunda kalan Ukraynalıların sayısı 10 milyona ulaştı

Savaş sebebiyle ülkeden ayrılmak zorunda kalan Ukraynalıların sayısı 10 milyona ulaştı

Haber Giriş Tarihi: 04.08.2022 11:03
Haber Güncellenme Tarihi: 04.08.2022 03:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Savaş sebebiyle ülkeden ayrılmak zorunda kalan Ukraynalıların sayısı 10 milyona ulaştı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Ukrayna Savaşı yüzünden ülkesini terk etmek zorunda kalan Ukraynalıların sayısının 10 milyona ulaştığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat 2022’de verdiği talimatla başlayan Ukrayna savaşından bu yana ülkesinden ayrılmak zorunda kalan Ukraynalı sığınmacıların sayısının 10 milyona ulaştığını açıkladı. Ukrayna Savaşı’nda Rusya’nın sivillere yönelik işlediği binlerce savaş suçundan dolayı ülkeyi terk etmek zorunda kalan Ukraynalıların sayısı son açıklanan verilerde 10 milyon 107 bin 957’yi buldu.

BMMYK’nın derlediği verilere göre, Avrupa'da bireysel olarak kayıtlı Ukraynalı sığınmacı sayısının 6 milyon 162 bini geçmiş bulunmakta. Avrupa'da Geçici Koruma ya da benzer bir ulusal koruma programına kayıtlı olan Ukraynalı sığınmacı sayısı ise 3 milyon 745 bine yaklaştı.

EN ÇOK UKRAYNALI SIĞINMACIYI KABUL EDEN ÜLKE POLONYA

BM tarafından derlenen verilerde, en fazla Ukraynalı sığınmacı kabul eden ülkenin Polonya olduğu belirtiliyor. Son olarak 26 Temmuz 2022’de açıklanan verilere göre şimdiye kadar 5 milyona yakın Ukraynalı, Ukrayna'dan sınırı geçerek Polonya'ya ulaştı. Macaristan, Romanya, Slovakya ve Moldova da Ukraynalı göçmenlerin sığındığı ülkeler arasında.

TÜRKİYE’DE DE 145 BİN UKRAYNALI SIĞINMACI BULUNUYOR

Polonya ve Balkan ülkelerinden sonra Türkiye’ye de sığınan Ukraynalı sığınmacıların sayısı yaklaşık 145 bini buldu.

DÜNYADA ÇAPINDA UKRAYNA DİASPORASININ SAYISI ARTIYOR

BM Ekonomik ve Sosyal İşler Bölümünün en son 2020 yılında açıkladığı verilere göre, dünya çapında Ukrayna diasporasının sayısı 6,1 milyon olarak belirtiliyordu. Ukrayna Savaşının başlamasından sonra, bu sayıya 10 milyona yakın kişi daha eklenmiş oldu.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor.

İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.