SON DAKİKA
Hava Durumu

Sırbistan ve Kosova liderleri, Brüksel’de bir araya gelecek

Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 18 Ağustos 2022'de Brüksel’de bir araya gelecek.

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2022 10:17
Haber Güncellenme Tarihi: 06.08.2022 10:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sırbistan ve Kosova liderleri, Brüksel’de bir araya gelecek

Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve araç plakası edinmesine yönelik kara nedeniyle gerginlik sonrasında 18 Ağustos’ta Brüksel’de bir araya gelecek.

Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 18 Ağustos 2022'de Brüksel’de bir araya gelecek. Kosova'da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve araç plakası edinmesine yönelik karar nedeniyle gerginliğin artması çerçevesinde, iki liderin görüşme gerçekleştireceği duyuruldu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Peter Stano’nun yaptığı açıklamalara göre, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, iki lideri Brüksel'e davet etti.

Ayrıca toplantıda  AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak'ın da bulunacağı kaydedildi.

SIRBİSTAN-KOSOVA GERGİNLİĞİ

Kosova'da yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğu getirileceğinin bildirilmesi üzerine Kosova'daki Sırplar, 31 Temmuz akşamı ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapatmıştı. Kosova hükümeti de Sırbistan'la olan sınır kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılmasının ardından Sırbistan'la krize neden olan uygulamayı 1 Eylül'e erteleme kararı almıştı. Kosova'da Mitroviça bölgesinin kuzeyinde yaşayan Sırpların sık sık protesto düzenlemeleri ve bazı sınır vakalarının yaşanması gündeme geliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.