SON DAKİKA
Hava Durumu

Siyasi tutsak Muslim Aliyev, cezaevine sevk edildi

İşgal altındaki Kırım’da, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Muslim Aliyev cezaevine sevk edildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2020 17:43
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2020 17:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Siyasi tutsak Muslim Aliyev, cezaevine sevk edildi

İşgal altındaki Kırım’da, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Muslim Aliyev cezaevine sevk edildi.

Muslim Aliyev’in eşi Naciye Acı-Mamutova, eşinin Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nde bulunan Salavat kentindeki 2 numaralı cezaevine sevk edildiğini bildirdi.

"EŞİMİN NEREDE OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İÇİN ARADIM"

Kırım Dayanışması teşkilatına bugün konuşan Naciye Acı-Mamutova, "Eşimin nerede olduğunu öğrenmek için geçici olarak bulunduğu Ufa kentindeki bir numaralı tutukevini aradım. Benimle konuşan görevli eşimin tutukevinden Salavat’taki cezaevine gönderildiğini bildirdi." diye anlattı.

KORONAVİRÜS TESTİ POZİTİF ÇIKMIŞTI

Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 20 Ağustos 2020 tarihinde siyasi tutsak Muslim Aliyev’in koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklayarak onun bilinmeyen bir yere götürüldüğünü bildirmişti. Daha sonra avukat Edem Semedlayev Aliyev’in Ufa kentindeki bir numaralı tutukevinin hastanesine yatırıldığını açıklamıştı.

YALTA GRUBU DAVASI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 2016 yılının 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “terör örgütüne” mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.

12 Şubat 2016’da işgalci “mahkeme” sözde “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev hakkında tutuklama kararı aldı.

8 Nisan 2016 tarihinde Rus kolluk kuvvetlerince, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde aramalar düzenlendi; aramalar sonra Kırım Tatarları Refat Alimov ve Arsen Cepparov tutuklanmıştı. İki Kırım Tatarın davası daha önce alıkonulan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in davasıyla birleştirilmişti.

İşgalciler Kırımlı Müslümanları güya “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” ayrıca güya “şiddet kullanarak iktidarı ele geçirme girişiminde bulunmakla” suçlandı.

Kasım 2019’da Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde bulunan Güney Askeri Bölgesi Mahkemesi siyasi tutsakları Muslim Aliyev’i 19 yıl, İnver Bekirov’u 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk’u 12 yıl, Arsen Cepparov’u 7 yıl ve Refat Alimov’u 8 yıl hapis cezasına mahkum etti.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.