SON DAKİKA
Hava Durumu

Süleyman Soylu: Uygur Türkleri, milletimizin ve devletimizin teminatıdır

Süleyman Soylu: Uygur Türkleri, milletimizin ve devletimizin teminatıdır

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2021 12:51
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2021 13:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Süleyman Soylu: Uygur Türkleri, milletimizin ve devletimizin teminatıdır


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kamuoyunda yoğun ilgi gören Doğu Türkistanlıların aile nöbeti mücadelesine ilişkin açıklama yaptı. Süleyman Soylu, "Uygur Türkü kardeşlerimiz ülkemizde Al bayrak ve Gökbayrak gölgesinde hür ve özgürdürler. Uygur Türkleri, milletimizin ve devletimizin teminatıdır" dedi.Doğu Türkistanlıların aile nöbeti mücadelesi Türkiye'de geniş yankı uyandırdı. Ankara ve İstanbul'da gerçekleşen aile nöbeti eylemi çerçevesindeki güncel gelişmeler hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan bir açıklama geldi. Bugün sosyal medya üzerinden açıklama yapan Bakan Soylu, Uygur Türklerinin Türkiye'de hür ve özgür olarak yaşadıklarını kaydetti.SÜLEYMAN SOYLU'DAN UYGUR TÜRKLERİ AÇIKLAMASI

Soylu'nun açıklaması şu şekilde:DOĞU TÜRKİSTANLI KAMP MAĞDURLARI AK PARTİ GENEL MERKEZİNDE

Türkiye’deki Doğu Türkistanlı kamp mağdurlarının Pekin yönetimine seslerini duyurmak için verdikleri mücadele devam ediyor. Kamp mağdurları, bugün Anıtkabir’de Atatürk’ün huzuruna çıktı ve ardından Ak Parti Genel Merkezinde Ak Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan ile görüştü. Kamp mağdurları buradan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezine geçti.Doğu Türkistanlı aktivistler görüşmeye ilişkin QHA’ya açıklamalarda bulundu. Aktivistler, Mehmet Ceylan ile görüşmede taleplerini bildirdiklerini kaydetti. Yarım saatlik görüşmede aktivistler, Doğu Türkistan’da yıllardır haber alamadıkları ailelerinin durumunu Ak Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Ceylan’a iletti. Doğu Türkistanlılar, Çin’in taleplerine net bir cevap vermesi için Türkiye’deki devlet ve hükumet yetkililerinin kendilerine destek vermesini istedi.Haberin devamı için; Doğu Türkistanlı kamp mağdurları, Ak Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan ile görüştüTOPLAMA KAMPI MAĞDURU DOĞU TÜRKİSTANLILARIN AİLE NÖBETİ


Doğu Türkistanlıların akrabaları hakkında bilgi talep ettikleri eylemlere 13 Ocak 2021 tarihinde ara verildi. Aktivistlerin ısrarlı çabaları sonuç verdi ve İstanbul Valiliği ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, konuyu konsolosluğa ileteceklerini bildirdi. Doğu Türkistanlıların talepleri, İstanbul Valiliğince karşılık buldu. Çin yönetimine teslim edilmek üzere, Türkiye’deki on binlerce Doğu Türkistanlı dilekçe toplama sürecine başladı. Ankara’da ise 3 Şubat 2021 tarihinde Çin Ankara Büyükelçiliği önünde aile nöbeti mücadelesi başladı.

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor.ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.