SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA, Kırım Tatar ailelerin yaşadığı yurtta onarım gerçekleştirdi

TİKA, Kırım Tatar ailelerin yaşadığı yurtta onarım gerçekleştirdi

Haber Giriş Tarihi: 27.10.2021 16:08
Haber Güncellenme Tarihi: 27.10.2021 16:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA, Kırım Tatar ailelerin yaşadığı yurtta onarım gerçekleştirdi

Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Vinnıtsa bölgesindeki Nova Greblya köyünde, işgalden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarlarının yaşadığı yurdun onarımını gerçekleştirdi. Yurtta 30 Kırım Tatar aile ikamet ediyor. Ayrıca TİKA'nın bölgede yaşayan Kırım Tatar iç sığınmacıların kalkınması için birkaç projenin üzerinde daha çalıştığı bildirildi.

Ukrayna’nın Vinnıtsa bölgesindeki Nova Greblya köyünde TİKA tarafından onarılan lojmanın açılış töreni yapıldı. Yurtta, işgalden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalan 30 Kırım Tatar ailesi ikamet ediyor. TİKA tarafından yürütülen onarım çerçevesinde yurttaki çatı değiştirildi, drenaj sistemini yeniledi. Üç katın tümünde koridorlar onarıldı, yeni kapılar takıldı ve aydınlatma sistemi yenilendi. 

TİKA KIRIM TATARLARININ YAŞADIĞI BİNAYI YENİLEDİ

Kırım Haber Ajansına konuşan TİKA Ukrayna Programları Koordinatörü Cüneyt Esmer, “Burada, işgalden sonra Kırım’dan göç etmek zorunda kalan 30 aile, büyükler ve çocuklar olmak üzere toplamda 150 kişi yaşıyor. Kırım Milli Refah Vakfı bize müracaat ederek onarım konusunda destek istedi. Biz de geldik burayı inceledik, hakikaten onarıma ihtiyaç duyulduğunu gördük. Çatıyı, tavanları, koridorları onardık, elektrik sistemlerini değiştirdik. Tek amacımız burada yaşayan Kırım Tatarlarının daha iyi şartlarda yaşaması, yaşam kalitelerinin artmasıdır. Çalışmalara mayıs-haziran aylarda başladık, 3-4 ayda çalışmaları bitirdik. Güzel bir iş oldu. Herkese hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

TİKA’DAN HAYVANCILIK VE BALIKÇILIK ALANINDAKİ PROJELERE DESTEK 

Öte yandan Vinnıtsa bölgesinde yaşayan Kırım Tatarlarının hayatlarının daha iyi idame etmeleri ve daha iyi koşullarda yaşamaları için de destek olmak istediklerini belirten Esmer, “Buradaki en büyük sektör tarım sektörü. Kendileri de bu alanda çalışıyorlar. Biz de onlara gelir edecek; hayvancılık, balıkçılık alanlarında birkaç proje yapmayı planlıyoruz. Uzmanlarımız değerlendirme yaptıktan sonra burada iyi şeyler yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Kırım Milli Refah Vakfı Başkanı Lenur Mambetov, işgalden sonra Kırım’ı terk etmek zorunda kalan Kırım Tatar iç sığınmacıların kalkınması için vakıf tarafından birkaç farklı projenin geliştirildiğini belirterek, “Bunların arasında çiftliklerin kiralanması, 200 ila 500 koyunun satın alınması ve onların Kırım Tatar iç sığınmacıları tarafından oluşturulan kooperatiflere devredilmesi projeleri yer alıyor. Bunun dışında balıkçılıkla ilgili projeler üzerinde de çalışıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

LOJMAN BİNASI KIRIM MİLLİ REFAH VAKFI ÜZERİNE ALINACAK

Ayrıca Mambetov, Kırım Milli Refah Vakfının onarılan yurt binasını devralmayı planladığını bildirerek, “Bu binaya çok yatırım yaptık. Kırım’ı terk eden ailelerin sayısı devamlı arttığı için böyle bir karar aldık. Örneğin lojmanın aylık elektrik gideri 20-30 bin grivna arasında. Bu yüzden güneş panelleri takmak istiyorduk ama bina vakıf üzerinde olmadığı için bu projeyi hayata geçiremiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

HERSON VE MIKOLAYİV’DE KIRIM TATARLARI İÇİN KONUTLARIN İNŞAATI YAKIN ZAMANDA BAŞLAYACAK

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, “Ukrayna ile Türkiye arasındaki köprülerden bir tanesi şüphesiz Kırım Tatarlarıdır. Bir Kırım Tatarlarına yönelik çok güzel projelere imza atıyoruz. Bugün yine bu projelerden biri için Vinnıtsa’dayız. Evlerden edinmiş Kırım Tatarlarının yaşadığı bir yurdun onarım çalışmalarını TİKA gerçekleştirdi. Biz de bu açılış vesileyle TİKA’mızın yanında Kırım Tatar kardeşlerimizle birlikte olmak istedik. Türkiye olarak hem Kırım Tatarları için hem Ukrayna için başka projeler de yapıyoruz. Kırım Tatarları için inşa edilecek 500 konut projesi çalışması üzerinde de çalışıyoruz. Bu proje de ilerliyor. Bu proje kapsamında 200 Herson, 200 Mıkolayiv’de toplamda 400 konutun inşaatı yakında başlayacak. Kıyiv’de inşa edilecek 100 konut için de arazinin belirlenmesini bekliyoruz. Bu proje ve diğer projeler gerçekleştirerek Türkiye Cumhuriyeti, Ukrayna ve Kırım Tatar kardeşlerimizle birlikte yürümeye devam edecek.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.