SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk aydını Bahriye Üçok'un, katledilişinin 31'inci yıldönümü

Türk aydını ve bilim insanı Bahriye Üçok'un 6 Ekim 1990 tarihinde katledilişinin 31'inci yıldönümü. Evinde uğradığı bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden Türk tarihçi ve siyaset bilimci Bahriye Üçok vefatının 31'inci yıl dönümünde de unutulmadı.

Haber Giriş Tarihi: 06.10.2021 17:37
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2021 23:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk aydını Bahriye Üçok'un, katledilişinin 31'inci yıldönümü

Türk aydını ve bilim insanı Bahriye Üçok'un 6 Ekim 1990 tarihinde katledilişinin 31'inci yıldönümü. Evinde uğradığı bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden Türk tarihçi ve siyaset bilimci Bahriye Üçok vefatının 31'inci yıl dönümünde de unutulmadı.

Ankara'da 6 Ekim 1990 tarihinde evinde uğradığı bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden Türk tarihçi ve siyaset bilimci, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin ilk kadın akademisyeni, Cumhuriyet Senatosu üyesi, Halkçı Parti'den Ordu milletvekili Bahriye Üçok, ölüm yıldönümünde unutulmadı. Bahriye Üçok, katledilişinin 31'inci yılında da kabri başında anıldı. Üçok, 6 Ekim 1990 günü Ankara'nın Çankaya ilçesindeki Köroğlu Caddesi'nde bulunan evine kargo ile getirilen kitap paketini aldı. Üçok, şüpheli paketi kapısının önünde açarken bomba patladı. Ağır yaralı olarak Hacettepe Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne kaldırılan Üçok, saat 20:00 sularında hayatını kaybetti. Cenazesi 9 Ekim günü Maltepe Camii'nden kaldırılarak Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi. Cinayeti, İslâmi Hareket adlı örgüt üstlendi.

Fransızca, Arapça ve Farsça bilen Üçok'un, "İslam'dan Dönenler", "Yalancı Peygamberler" ve "İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar" adlı yayımlanmış üç kitabı bulunmaktadır.

BAHRİYE ÜÇOK KİMDİR?

Trabzon'da 1919 yılında dünyaya gelen Bahriye Üçok yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Ortaçağ Türk-İslam Tarihi Bölümü'nde tamamladı. Üçok, aynı zamanda Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü'nü de bitirdi. 1957 yılında doktor, 1964 yılında ise "İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar" adlı çalışmasıyla doçent olan Üçok, Arapça ve Farsça'yı iyi derecede biliyordu. Üçok, Kur'an-ı Kerim'e bağlı kalarak İslam dinini çağdaş, gerçekçi ve dinin özünde bulunan hoşgörüyle yorumladı. Bundan dolayı 1960'lı yıllardan itibaren tehditler almaya başlayan Üçok, kendini güvende hissetmediği için akademik çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı.
Bahriye Üçok, 1971 yılında Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından kontenjandan senatör seçildi ve beş yıl boyunca Cumhuriyet Senatosu divan üyeliği yaptı. Üçok, 1977'de Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) katıldı.

12 Eylül Darbesinin ardından Halkçı Parti'nin (HP) kurucu üyesi olan Bahriye Üçok, 1983 seçimlerinde HP'den Ordu milletvekili olarak TBMM'ye girdi. Bahriye Üçok, 1986'dan itibaren Sosyaldemokrat Halkçı Parti'ye (SHP) üye oldu.

Üçok'u hedef haline getiren ve hayatına mal olan ise Kasım 1988'da televizyonda gerçekleştirilen bir açık oturumda, "İslam'da örtünmenin ve oruç tutmanın zorunlu olmadığı" yönündeki açıklamalarından sonra çektiği tepkiler ve tehditlerdi. Üçok, 6 Ekim 1990 günü Ankara'nın Çankaya ilçesindeki Köroğlu Caddesi'nde bulunan evine kargo tarafından getirilen kitap paketini saat 16.30'da aldı. Üçok, bomba olabileceğinden şüphelendiği paketi kapısının önünde açarken bomba patladı. Ağır yaralı olarak Hacettepe Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne kaldırılan Üçok, saat 20:00 sularında burada hayatını kaybetti. Cenazesi 9 Ekim günü Maltepe Camii'nden kaldırılarak Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi. Cinayeti, İslâmi Hareket adlı örgüt üstlendi. Olay ertesi gün Cumhuriyet gazetesindeki haberde, şöyle aktarıldı:

"Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun’dan sonra türbana karşı tavrı ve laikliği savunmasıyla tanınan SHP Parti Meclisi Üyesi Bahriye Üçok da suikast sonucu öldürüldü. İstanbul’dan Ankara Çankaya’daki evine özel bir kargo şirketiyle yollanan kitap paketini açan Üçok, içindeki bombanın patlaması sonucu ağır yaralandı. İki kolu ve bir bacağı kopan Üçok kaldırıldığı hastanede ameliyata alınamadan öldü. Cinayeti İslami Hareket adlı örgüt üstlendi. Cumhuriyet Gazetesini telefonla arayarak İslami Hareket Örgütü adına konuştuğunu bildiren bir kişi Üçok'u “tesettür konusundaki düşünceleri yüzünden” cezalandırdıklarını söyledi. Aynı kişi “İslam'a sınır koyanları öldürmeyi borç bildiklerini” belirtti.
Bombalı paketi kabul eden 'kargocu kız' olarak da tanınan Gülay Calap, uzun süre ortadan kayboldu. 16 Ocak 1994 tarihinde İzmir'de PKK'nın yan kuruluşu olarak sayılan Devrimci Halk Partisi'nin İzmir sorumlusu olarak gözaltına alındı.
SHP Parti Meclisi üyesi olan Doç. Dr. Bahriye Üçok, katledildiği sırada SHP için bir laiklik raporu hazırlamaktaydı. Üçok, katıldığı toplantılarda sık sık laiklik, kadın hakları ve irtica tehlikesi üzerinde durmuş ve "laikliğin savunucusu ilahiyatçı" olarak tanınmıştır."

Fransızca, Arapça ve Farsça bilen Üçok, "İslam'dan Dönenler", "Yalancı Peygamberler" ve "İslam Devletlerinde Kadın Hükümdarlar" adlı üç kitap yayımlamıştır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.