SON DAKİKA
Hava Durumu

"Türk Milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 27 Eylül 2020 tarihinde Ermeni güçlerinin saldırısına uğrayan Azerbaycan'ın yanında olduğunu söyleyerek Ermenistan'ın saldırgan tavrına tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2020 15:30
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2020 15:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Türk Milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 27 Eylül 2020 tarihinde Ermeni güçlerinin saldırısına uğrayan Azerbaycan'ın yanında olduğunu söyleyerek Ermenistan'ın saldırgan tavrına tepki gösterdi.

Bugün sosyal medya üzerinden Azerbaycan'a destek açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini de duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ermenistan’ın tahrikkar saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli bir tepki ortaya koyamayan uluslararası toplum çifte standardını bir kez daha göstermektedir." diyerek Ermeni güçlerinin saldırısına sessiz kalan uluslararası toplumun bu tavrını da eleştirdi.

Erdoğan'ın açıklamalarının tam metni şöyle:

"TÜRK MİLLETİ HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE TÜM İMKANLARIYLA AZERBAYCANLI KARDEŞLERİNİN YANINDADIR"

" Azerbaycan'a yönelik saldırılarına bir yenisini ekleyen Ermenistan, bölgede barışın ve huzurun önündeki en büyük tehdit olduğunu bir kere daha göstermiştir. Türk Milleti her zaman olduğu gibi bugün de tüm imkanlarıyla Azerbaycanlı kardeşlerinin yanındadır.  Ermenistan’ın tahrikkar saldırganlığı karşısında gerekli ve yeterli bir tepki ortaya koyamayan uluslararası toplum çifte standardını bir kez daha göstermektedir. Yaklaşık 30 yıldır ihmalkar tutumunu sürdüren Minsk üçlüsü de çözüm odaklı davranmaktan maalesef çok uzaktadır.

"TÜRKİYE, AZERBAYCANLI KARDEŞLERİYLE DAYANIŞMASINI GÜÇLENDİREREK SÜRDÜRECEKTİR"

Ermeni halkını, kendilerini felakete sürükleyen yönetimlerine ve onları bir kukla gibi kullananlara karşı geleceklerine sahip çıkmaya davet ederken, tüm dünyaya işgale ve zulme karşı verdikleri mücadelede Azerbaycan'ın yanında yer alma çağrısı yapıyoruz. Bugün yaptığımız telefon görüşmesinde dirayetli ve kararlı duruşuna bir kez daha şahit olduğum Azerbaycan Cumhurbaşkanı kardeşim İlham Aliyev'e ifade ettiğim gibi, Türkiye 'tek millet, iki devlet' anlayışıyla, Azerbaycanlı kardeşleriyle dayanışmasını güçlendirerek sürdürecektir."

AZERBAYCAN ORDUSU, 6 KÖYÜ ERMENİ İŞGALİNDEN KURTARDI!

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Ermeni güçlerinin provokasyonunu önlemek için karşı saldırı gerçekleştiren Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemini imha etti.

Azerbaycan ordusunun, Ermenilerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırı neticesinde işgal altında bulunan bazı yerleşim birimlerini kurtardığı duyuruldu.

HANGİ KÖYLER KURTARILDI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığının 27 Eylül 2020’de yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, basın toplantısı düzenleyerek senelerden beri Ermeni işgalinde olan; Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.

Bununla birlikte Azerbaycan güçlerinin, Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik noktalarda kontrol sağlandığını açıklayan Yarbay Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun devam ettiğini aktardı.

AZERBAYCAN GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANDI

Azerbaycan Güvenlik Konseyi’nin Cumhurbaşkanı İlham Aliyev başkanlığında toplandığı da gelen son haberler arasında.

“TEK YÜREK OLARAK TÜRKİYE’NİN AZERBAYCAN’A DESTEĞİ TAMDIR!”

Türkiye, Ermeni saldırganlığı karşısında her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu bir kere daha duyurdu.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan ordusunun 27 Eylül 2020’de Azerbaycan cephe hattına ve sivil yerleşimlere yönelik saldırısına ilişkin açıklama yayımladı. Bugün yayımlanan açıklama, Türkiye’nin “tek yürek” Azerbaycan’ın yanında olduğu bir kez daha vurgulanarak Ermenistan’ın bölgesel barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğuna dikkat çekildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.