SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Polis Teşkilatı, kuruluşunun 177'nci yılını kutluyor

Haber Giriş Tarihi: 10.04.2022 15:21
Haber Güncellenme Tarihi: 10.04.2022 16:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Polis Teşkilatı, kuruluşunun 177'nci yılını kutluyor

Türk Polis Teşkilatı'nın 177'nci kuruluş yıl dönümü kaydediliyor. Polis haftası, tüm yurtta çeşitli törenlerle kutlanmaya devam ediyor. Ankara'da, İstanbul'da ve diğer illerde de çeşitli etkinliklerle kutlanan polis haftası dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir kutlama mesajı yayımladı.

Türk Polis Teşkilatı, 10 Nisan 1845'te yayımlanan Polis Nizamnamesi ile temelleri atıldı. Teşkilat, 330 bin 350 personeliyle kuruluşunun 177'nci yılını kutluyor. Polis haftası Türkiye genelinde çeşitli resmi tören ve etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Emniyet Teşkilatının 177'nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla 8 Nisan 2022 tarihinde Ankara'da Cebeci Polis Şehitliği'nde tören düzenlendi. Türk Polis Teşkilatının 177. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla 9 Nisan akşamı İstanbul'daki Galata Kulesi üzerinde "video ve fotoğraf gösterisi" yapıldı. Türkiye'nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluş yıl dönümünü yayımladığı bir mesajla kutladı.

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU TÜRK POLİS TEŞKİLATI'NIN YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI

İçişleri Bakanlığının resmi internet sitesinden yayımlanan açıklamaya göre Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluş yıl dönümünü kutlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu mesajında şu ifadelere yer verdi:

O yıldız, o üniforma 177 yaşında.
Cibali Karakolu, 177 yaşında.
“Polis çağırın” dediklerinde, bir kadın KADES’e dokunduğunda koşup gelen Asayiş Polisi;
yağmurda, karda, bayramda yol kenarında nöbet tutan Trafik Polisi 177 yaşında.

Evden her çıktığında, ailesine açtığı her telefonda helallik isteyip operasyona çıkan Özel Harekatçılar;
binbir kılığa girip aldığı istihbaratla zehir tacirlerine operasyon yapan Narkotikçiler;
terör örgütlerinin hücre evlerine “Bismillah” zırhıyla gözü kapalı baskın yapan TEM;
mafyalarla, çetelerle, FETÖ hainleriyle, kaçakçıyla bitmez bir hesabı olan KOM; 177 yaşında.

Bir saç telinden, bir damla tükürükten cinayet çözmeye çalışan Kriminalciler;
yasadışı eylemlerle ifade özgürlüğü örselenmesin diye nöbet tutan Güvenlik Daire;
yerinden yurdundan olmuş mazlumlar bir de göç yollarında vicdansızların elinde mağdur olmasın diye alın teri döken Göçmen Kaçakçılığı Polisi;
sanal alemdeki hırsızdan, arsızdan, ahlâksızdan vatandaşı, çoluk çocuğu korumak için 7/24 ekran bekleyen Siber Polisi;
ne resimleri ne isimleri hiçbir yerde olmayan, bilinmeyen, söylenmeyen, törenlerle ödüller verilemeyen ama dünyanın en büyük terör örgütlerine ve onların dış destekçilerine kök söktüren İstihbaratçılar;
geceleri ve sokakları emanet ettiğimiz Çarşı ve Mahalle Bekçileri;
binalarda, eğitim alanlarında, toplantı odalarında, mesai yapan her kademeden, her branştan çalışan;
hatta hassas burunları ve sadakatleriyle uyuşturucuları, bombaları bulan özel eğitimli patili dostlarımız;
…Ve o tertemiz üniforma altında can veren bütün Şehitleriyle, Gazileriyle Türk Polisi 177 yaşında.

177 yaşında olsa da kurulduğu günde kalmış değil. Türk Polis Teşkilatı; her gün daha da gelişiyor. Beşeri ve teknik kapasitesi, teknolojisi ve yüksek kurum dünya ölçeğinde bir emniyet teşkilatı olma karakterini sürdürüyor. 15 Temmuz’un tahribatını Aziz Milletimize hissettirmemek için mesai mefhumunu gözetmeden çalışan Türk Polisi, Koronavirüs salgınından doğal afetlere kadar çok geniş bir yelpazede kamu düzenini korumak için ortaya koyduğu bu çabasını, sayılara yansıyan başarılarla taçlandırmıştır.

2017-2021 arasında evden hırsızlıkta %42’lik,
yankesicilik ve kapkaç olaylarında % 70’lik,
madde bağlantılı ölümlerde %76.7’lik,
2015-2021 arasında trafik kazalarındaki can kayıplarında –artan nüfus ve araç sayısına – yüz bin nüfus başına %37.5 azalış elde etmemiz; şehirlerimizde 31 Aralık 2016’dan bugüne terör saldırısına geçit vermemiş olmamız, bu başarının somut örneklerinden sadece birkaçıdır.

Cumhuriyetimizin ikinci asrına başlarken bu ülkeyi bize emanet edenlere mahcup olmayacak şekilde bu yola devam edeceğimize, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın milletimize yakışır bir öz güvenle ortaya koyduğu 2023, 2053, ve 2071 hedeflerine ulaşıp bu güzel emaneti layıkıyla teslim edeceğimize yürekten inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Aziz Milletimizin göz bebeği olan Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyor, tüm Polis Şehitlerimizi, Gazilerimizi ve bu teşkilat için emek veren büyüklerimizi, rahmet ve minnetle anıyor, bütün mesai arkadaşlarımı ve ailelerini sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.