SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, 11. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatında 2’nci oldu

Haber Giriş Tarihi: 12.04.2022 13:27
Haber Güncellenme Tarihi: 12.04.2022 13:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, 11. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatında 2’nci oldu

Türkiye, bu yıl Macaristan’ın Eger kentinde düzenlenen Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatında tarihi bir başarı elde ederek 2'nci oldu. Olimpiyata katılan 4 Türk öğrenci de altın, gümüş ve bronz madalya kazandı. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, "Geleceğin bilim insanı öğrencilerini tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Macaristan’ın Eger kentinde 6-12 Nisan 2022 tarihleri arasında Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatının 11’incisi düzenlendi. Olimpiyat, TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) BİDEB (Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından “2022 Bilim Olimpiyatları Programı” kapsamında desteklendi.

TÜRK ÖĞRENCİLER ÜLKEYE MADALYA KAZANDIRDI

Söz konusu olimpiyatta Türkiye, başarısını Türk öğrenciler ile duyurdu. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatında Türk öğrenciler; İrem Gülce Yazgan altın madalya, Melek Güngör ve Sena Başaran gümüş madalya, Cemre Çetin ise bronz madalya kazandı.

Türkiye, bu başarısıyla 11. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatında toplam puan sıralamasında 31 Avrupa ülkesi arasında 2’inci sırada yer aldı.

HASAN MANDAL: GELECEĞİN BİLİM İNSANI ADAYI ÖĞRENCİLERİMİZİ TEBRİK EDİYORUZ

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türk öğrencilerin elde ettiği başarının gurur verici olduğunu belirtti. Mandal, “Geleceğin bilim insanı adayı öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Olimpiyatlara katılan tüm öğrencilerimize, ailelerine, öğretmenlerine, başta Komite Başkanlarımız olmak üzere eğitimlerde görev alan tüm akademisyenlere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.