SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, Bulgaristan, Gürcistan, Polonya, Romanya ve Ukrayna'nın savunma bakanları görüştü

Türkiye, Bulgaristan, Gürcistan, Polonya, Romanya ve Ukrayna'nın savunma bakanları görüştü

Haber Giriş Tarihi: 07.04.2022 15:01
Haber Güncellenme Tarihi: 07.04.2022 15:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, Bulgaristan, Gürcistan, Polonya, Romanya ve Ukrayna'nın savunma bakanları görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bulgaristan Savunma Bakanı Dragomir Zakov, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Romanya Savunma Bakanı Vasile Dincu, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ile altılı video konferans toplantısında görüştü.

Türkiye, Bulgaristan, Gürcistan, Polonya, Romanya ve Ukrayna'nın savunma bakanları video konferans toplantısında bir araya geldi. Bakan Akar, Türkiye'nin daveti ve koordinesiyle gerçekleştirilen toplantının ardından yaptığı açıklamada, görüşmenin çok verimli geçtiğini belirtti. Bakan Akar, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, "Görüşmede, ayrıca mayınla mücadele dahil Karadeniz’de barış, sükunet ve istikrarın korunması için iş birliğinin önemi bir kez daha dile getirilmiştir. Son olarak ağırlaşan insani durum nedeniyle insani yardımlara aralıksız devam edilmesi ve bölgede krizin daha fazla tırmanmasının önlenmesi için alınması gereken tedbirler üzerinde durulmuştur." değerlendirmesini yaptı.

"RUS SALDIRGANLIĞI KARADENİZ'DEKİ TÜM ÜLKELER İÇİN TEHDİT OLUŞTURDU"

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Türkiye Cumhuriyeti'nin organize ettiği toplantıya katıldı. Reznikov, görüşmeye ilişkin, "Rus saldırganlığı Karadeniz bölgesindeki tüm ülkeler için tehdit oluşturdu" açıklamasını yaptı. Bakan Reznikov şu açıklamayı yaptı:

"Meslektaşlarımla Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaş bağlamında bölgenin sorunlarına ilişkin görüş alışverişinde bulunduğumuz bu toplantıyı düzenlediği için Hulus Akar'a teşekkür etmek istiyorum. Türkiye'nin 2014'ten beri Kırım'ın yasa dışı işgalini tanımamasını çok takdir ediyorum. Rusya'nın saldırısı şimdiden geniş çaplı bir insani krize neden oldu ve tüm Karadeniz ülkeleri için doğrudan bir güvenlik tehdidi oluşturdu. Uluslararası deniz taşımacılığının güvenliği ihlal edilmiştir. Rusya sivil gemilere karşı provokasyon yapıyor. Birçok Ukrayna limanı bloke edildi ve halen Rusya tarafından saldırıya uğramaya devam ediyor. Rus Donanması, Akyar'da (Sivastopol) 2014 yılına kadar Ukrayna Donanması'na ait olan mayınları denize atıyorlar. Bu fiil, sivil gemilere karşı terör eylemleri gerçekleştirme girişimidir. Toplantıya katılanları, cephedeki durum hakkında bilgilendirdim. Mariupol'deki duruma özellikle vurgu yapıldı. Tüm meslektaşlarımın Rus işgalcilerin Buça'da ve Kıyiv'in diğer banliyölerinde sahnelediği soykırım eylemlerini bildiğini belirteceğim..."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.