SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'deki Kırım Tatar diasporası: Ermenistan işgalcidir Azerbaycan'ın yanındayız

Türkiye'deki Kırım Tatar diasporası: Ermenistan işgalcidir Azerbaycan'ın yanındayız

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2020 15:40
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2020 15:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'deki Kırım Tatar diasporası: Ermenistan işgalcidir Azerbaycan'ın yanındayız

Ermenistan'ın ateşkes ihlali ile Azerbaycan'da sivil yerleşim yerlerine saldırması sonucu Bakü yönetimi, yıllardır hukuk dışı bir şekilde işgal altında bulunan Dağlık Karabağ üzerine kara harekatı başlattı. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne yönelik tehdide karşı yıllar sonra bu çapta bir harekat gerçekleştirmesi, uluslararası kamuoyunun ve Türkiye'nin bir numaralı gündemi haline geldi. Türkiye'deki Kırım Tatar diasporası, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü destekleyen açıklamalarda bulunarak, Kremlin destekli Ermenistan'ın işgale son vermesi çağrısı yaptı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay ve Kırım Gelişim Vakfı Ümit Şilit, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü yeniden tesis etmek için başlattığı tarihi harekatı ve Dağlık Karabağ konusunu değerlendirdi.

"KIRIM TÜRKLERİ, BİR BÜTÜN OLARAK KAYITSIZ ŞARTSIZ AZERBAYCAN'IN YANINDADIR"

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı, yapımcı ve yönetmen Zafer Karatay, Bakü yönetiminin Rusya ile olan yakın ilişkilerini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini ve Kırım Tatarlarının Azerbaycan'a her daim destek verdiğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Topraklarının yüzde 20’si işgal altında olan Azerbaycan için tarihi bir fırsat doğmuştur. Üstelik çatışmalar işgalci Ermenistan başlatarak bu fırsatı Azerbaycan’a tepside sunmuştur. 1992’den beri işe yaramayan diplomasi, görüşme, BM kararları, sadece işgalcinin yararına işlemiştir. Kırım Türkleri bir bütün olarak kayıtsız şartsız haklı ve mağdur olan Azerbaycan’ın yanındadır. Azerbaycan yönetimi, Rusya’ya dayalı, Rusya’nın gölgesinde kalmadan karar vermeli ve geleceğini buna göre planlamalıdır. Allah, Azerbaycan ordusunu muzaffer kılsın."

KIRIM GELİŞİM VAKFI BAŞKANI ÜMİT ŞİLİT: HAKLI DAVALARINDA KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ

Kırım Gelişim Vakfı Ümit Şilit, Ermenistan'ın işgalci bir devlet olduğunu ve Kırım Tatar diasporasının, her daim Azerbaycan'a haklı davasında destek olmaktan geri durmayacağını vurguladı.

Ümit Şilit'in Azerbaycan halkına destek açıklamaları şu şekilde:

"Azerbaycan ile biz ayrı bir millet değiliz, tek milletiz kardeşiz. Bu haklı davalarında biz de Kırım Tatarları olarak kardeşlerimizin yanındayız. Ermenistan'ın yaptığı zorbalık, tüm dünyanın malumudur. Tabii, Ermenistan'ın arkasındaki güce de (Rusya) dikkat çekmek gerekir. Ermenistan'ın sistematik olarak destekleyen ülkeleri de unutmamak gerekir. Azerbaycan, tüm uluslararası kuruluşların kararlarında da belirtildiği üzere haklıdır. Biz bu haklı dava da onların yanındayız."

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) adına değerlendirmelerde bulunan Avukat Namık Kemal Bayar, Rusya ve Ermenistan’ın Karabağ üzerindeki işgalci rolüne ve Kırım Tatarlarının Azerbaycan’a her daim destek olacağına dikkat çekti. DQTK'nın açıklaması için tıklayınız:
DQTK: Azerbaycan halkına destek için başlatılacak yardım faaliyetlerine hazırız

KIRIMOĞLU'NDAN AZERBAYCAN'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DESTEK

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ermenistan’ın ateşkes ihlali sonucu işgal altındaki Dağlık Karabağ’a harekat başlatan Azerbaycan’a destek verdi.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında sıcak çatışmalar devam ederken, Bakü yönetimine bir destek de Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu’ndan geldi.

İlgili haber: Kırımoğlu’ndan Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne destek

“KARABAĞ, AZERBAYCAN’IN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR”

Ukrayna’daki Azerbaycan diasporasının temsilcilerinden Yalçın Kahramanoğlu, sosyal medyada Kırımoğlu ile fotoğraflarını paylaştı. Fotoğrafta Kırımoğlu’nun elinde, Karabağ’ın Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade eden bir mesaj ile poz vermesi dikkat çekti. Kırımoğlu’nun yanında, Ukrayna’daki Azerbaycan diasporasının temsilcilerinden Yalçın Kahramanoğlu ve Kırımoğlu’nun Ukrayna Parlamentosunda danışmanlığını yürüten Elşan Ceferli yer aldı.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Ermeni güçlerinin provokasyonunu önlemek için karşı saldırı gerçekleştiren Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemini imha etti. Azerbaycan ordusunun, Ermenilerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırı neticesinde işgal altında bulunan bazı yerleşim birimlerini kurtardığı duyuruldu. 

HANGİ KÖYLER KURTARILDI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığının 27 Eylül 2020’de yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, basın toplantısı düzenleyerek senelerden beri Ermeni işgalinde olan; Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.

Bununla birlikte Azerbaycan güçlerinin, Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik noktalarda kontrol sağlandığını açıklayan Yarbay Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun devam ettiğini aktardı. Daha sonra işgalden kurtarılan köy sayısının 7 olduğu da aktarıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.