SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye’deki öğrenciler PISA’ya göre akranlarından 3 yıl geride

PISA'nın açıkladığı verilere göre, Türkiye'de eğitim kötüye gidiyor.

Haber Giriş Tarihi: 07.12.2016 12:56
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2016 12:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye’deki öğrenciler PISA’ya göre akranlarından 3 yıl geride

Uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerini ölçen en önemli sınavlardan biri olan PISA 2015 sonuçlarına göre Türkiye'nin 2003'ten beri yükselen puanları 2015'te geriledi. Türkiye 2012'de matematikte 44'üncü sıradayken 2015'te 49'a düştü. Fen bilimleri ve okuma alanında ise 9 sıra ile en büyük kayıp yaşandı. Türkiye'nin PISA'dan aldığı sonuçları değerlendiren uzmanlar, bu miktarda bir gerilemenin eğitim sistemi için 'endişe verici' olduğuna vurgu yapıyor.

PISA 2016’daki düşüşün sebebi ne ?

Öğrencilerin uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerini ölçen en önemli göstergelerden biri olan PISA'nın 2015 sınavında Türkiye 12 yıl önce aldığı puanların da altına düştü. Sıralamada Türkiye, 70 ülke içinde fende 52'inci, matematikte 49'uncu, okumada 50’inci.Bu gerilemenin sebebi ise, uzmanlara göre ezberci eğitim ve öğretmen niteliğine önem verilmemesi. El Cezire'de yayımlanan grafik son on yılda Türkiye'deki eğitim kalitesinin gidişatını çok güzel özetliyor.

Grafik: El Cezire

Zeka değil sistem ve yöntem problemi

OECD raporunu değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Tercan, matematik öğretiminde zeka problemi değil sistem ve yöntem problemi olduğunu söyledi. Sözcü'nün haberine göre Prof. Dr. Tercan sözlerini şöyle sürdürdü,

Müfredat, çocuğun dünyasına hitap etmeli

1"5 yaş grubu öğrencilere yaşlarının üstünde matematik eğitimi veriliyor. Matematikte öğrenciye her şeyi bir anda verelim anlayışı var. Her şeyi verelim derken öğrenciye gıdım gıdım matematik veriyoruz. Öğrenci de bunun altından kalkamadığı için matematikten soğuyor. Çocuklarımız zeki ancak müfredat hafifleştirilerek çocuklar için daha sevimli hale getirilmeli. Öğrencinin daha kolay anlaması için matematik görselleştirilmeli. Müfredat çocuğun dünyasına hitap etmiyor, matematiği çocuğun dünyasına hitap edecek şekle getirmek gerekiyor. Ağır bir matematik müfredatı yerine yaş grubuna göre eğitim yapılmalıdır."

Öğretmenlerin de kendilerini güncellemesi lazım

"Öğretmenlerin de matematik öğretirken kendilerini güncellemesi gerekiyor. Derste kitabı anlatır geçerim mantığına son verilmeli. Çocuklar oyun hamuru gibidir, dillerinden konuşarak eğitim verilmeli. Öğrenci Türkçe, fen öğretmeninden korkmaz ama okulun en sevecen öğretmeni de olsa matematik öğretmeninden korkar. Çünkü karşısında yaş grubuna uygun olmadığı için yapamadığı bir matematik var.”

PISA nedir? 

Açılımı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından üçer yıllık dönemler hâlinde, 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren bir araştırma projesidir.

PISA Projesi neyi ölçmektedir?

PISA Projesi’nde zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubundaki öğrencilerin; Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı ve Okuma Becerileri konu alanlarının dışında, öğrencilerin motivasyonları, kendileri hakkındaki görüşleri, öğrenme biçimleri, okul ortamları ve aileleri ile ilgili veriler toplanmaktadır.
PISA projesinde kullanılan “okuryazarlık” kavramı, öğrencinin bilgi ve potansiyelini geliştirip, topluma daha etkili bir şekilde katılmasını ve katkıda bulunmasını sağlamak için yazılı kaynakları bulma, kullanma, kabul etme ve değerlendirmesi olarak tanımlanmaktadır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.