SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'den Ermenistan'a ders niteliğinde cevap: Yüce Türk milleti, Sevr'i yırtıp tarihin çöplüğüne atmıştır

Türkiye'den Ermenistan'a ders niteliğinde cevap: Yüce Türk milleti, Sevr'i yırtıp tarihin çöplüğüne atmıştır

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2020 22:21
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2020 22:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'den Ermenistan'a ders niteliğinde cevap: Yüce Türk milleti, Sevr'i yırtıp tarihin çöplüğüne atmıştır

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Sevr Antlaşması'nın 100'üncü yılını bahane ederek Ermenistan yönetiminin sarf ettiği talihsiz ifadelere, tarihi açıklamalarla ders niteliğinde bir cevap verildi.

"YÜCE TÜRK MİLLETİ, SEVR'İ YIRTIP TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE ATMIŞTIR

Yapılan yazılı açıklamanın tam metni şu şekilde:

Birinci Dünya Savaşı sonunda vatanımızı parçalayarak, bağımsızlık ve egemenliğimizi sona erdirmeyi amaçlayan 10 Ağustos 1920 tarihli Sevr Anlaşması, işgal ve imha planlarının hayasızca ortaya konduğu bir ibret vesikasıdır.

Yüce Türk milleti kahramanca yürüttüğü Kurtuluş Savaşı’ndan sonra 24 Temmuz 1923 tarihinde imzaladığı Lozan Barış Antlaşması ile Sevr’i yırtıp tarihin çöplüğüne atmıştır. Tarihten ders yerine husumet çıkaranların, aradan geçen bir asıra rağmen, bu belgeden medet ummaları şaşırtıcı değildir.

Asil Türk milletinin Anadolu’yu işgal etme cüretinde bulunanlara verdiği ders, emperyalizme vurduğu ağır darbe tarih kitaplarında ders olarak okutulmaktadır. Bu şanlı mücadele diğer mazlum milletlere de örnek olmuştur.

Bugün kendi halkını bile beslemekten aciz bir yönetimin 100 yıl sonra Türk milletinin yırtıp attığı Sevr’i gündeme getirmeye cüret etmesi abesle iştigaldir.

Böyle sinsi emellere kapılanların Türkiye’nin vatanı ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü ve bekasını sürdürme kararlılığı karşısında heveslerinin kursaklarında kalacaklarını iyi bilmeleri gerekir.

Azerbaycan topraklarında yıllardır gayrimeşru bir işgal sürdüren Ermenistan bölgesel barış ve istikrarın tesisinin önündeki asıl engeldir. Ermenistan makamlarının saldırgan milliyetçi politikaları terk ederek akıllarını başlarına alma vakti gelmiştir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.