SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'den İsrail-BAE anlaşmasına sert tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasında yapılan normalleşme anlaşmasına sert tepki verdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.08.2020 13:55
Haber Güncellenme Tarihi: 14.08.2020 13:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'den İsrail-BAE anlaşmasına sert tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile İsrail arasında yapılan normalleşme anlaşmasına sert tepki verdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Filistin davasına ihanet eden Birleşik Arap Emirlikleri'nin riyakar davranışını bölge halklarının vicdanı asla affetmeyecektir." ifadesi kullanıldı.

"ARAP BARIŞ PLANI'NI KALDIRMAK İSTENMESİ ENDİŞE VERİCİ"

Bakanlıktan konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, ABD, İsrail ve BAE tarafından açıklanan ve İsrail-BAE ilişkilerinin bütünüyle normalleştirilmesini öngören ortak bildiriye ilişkin, Filistin tarafından gösterilen güçlü ve müşterek tepkinin haklı olduğu vurgulandı. Ayrıca 2002'de Suudi Arabistan öncülüğünde Arap Ligi tarafından geliştirilen ve İslam İşbirliği Teşkilatları tarafından desteklenen Arap Barış Planı'nın BAE tarafından tek yanlı bir şekilde ortadan kaldırılmaya çalışılmasının, son derece endişe verici olduğu belirtildi.

"BAE, FİLİSTİN DAVASINA İHANET ETMİŞTİR"

ABD tarafından açıklanan söz konusu üçlü bildirinin, Filistin davasına destek olarak takdim etmenin hiçbir inandırıcılığının bulunmadığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Zaten ölü doğan ve hiçbir geçerliliği olmayan ABD planı üzerinden gizli hesaplar yapmaya çalışan BAE, bu şekilde Filistin'in iradesini de yok saymaktadır. BAE liderliğinin, Filistin halkının ve yönetiminin rızası hilafına Filistin adına İsrail ile müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiçbir şekilde yoktur. Kendi dar çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ederken, bunu adeta Filistin için yapılan bir özveri gibi takdim etmeye çalışan BAE'nin bu riyakar davranışını tarih de bölge halklarının vicdanı da unutmayacak ve asla affetmeyecektir."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.