SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'nin Komrat Başkonsolosluğu açıldı

Moldova'ya bağlı Gagauz Özerk Yeri'nde 27 Ağustos 2020 tarihinde Türkiye'nin Komrat Başkonsolosluğunun resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gagauz Özerk Yeri'ndeki Komrat Başkonsolosluğunun resmi açılış törenine katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 28.08.2020 13:24
Haber Güncellenme Tarihi: 28.08.2020 14:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'nin Komrat Başkonsolosluğu açıldı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Moldova'da bulunan Gagauz Özerk Yeri'nde Türkiye'nin Komrat Başkonsolosluğunun açıldığını duyurdu. Gagauz Yeri veya Gagauzya, Anadolu Türkçesine çok yakın bir lehçe ile konuşan ve halkının büyük bir çoğunluğu Hristiyan olan bir halk olarak bugün Moldova sınırları içerisinde yaşıyor.

AÇILIŞ TÖRENİNE ÇAVUŞOĞLU KATILDI

Moldova'ya bağlı Gagauz Özerk Yeri'nde (Gagauzya) 27 Ağustos 2020 tarihinde Türkiye'nin Komrat Başkonsolosluğunun resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gagauz Özerk Yeri'ndeki Komrat Başkonsolosluğunun resmi açılış törenine katıldı.

Çavuşoğlu,"Gagavuz Yeri'nde, bu bölgede açılan ilk ve tek başkonsolosluk, bizim başkonsolosluğumuzdur. Komrat Başkonsolosluğumuz, sadece Gagauz Yeri'ndeki insanlara değil, Moldova'nın güneyindeki 9 şehre hizmet edecek ve o şehirlerde yaşayan dostlarımızın hizmetinde olacak." dedi.

ÇAVUŞOĞLU: GAGAUZYA'YA DESTEĞİMİZ SÜRECEK

Türkiye'nin Dışişleri Bakanı Mevlût Çavuşoğlu, 26-27 Ağustos 2020 tarihleri arasındaki Moldova’daki temasları kapsamında Gagauz Özerk Yeri’nin başkenti Komrat’ı ziyaret etti. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoglu, Gagauz Özerk Yeri’nin başkenti Komrat’ta açılan konsolosluk binasını yerinde inceledi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Komrat Başkonsolosluğunun resmî açılış törenine katılarak resmi açılış töreninde konuştu. Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Moldova’nın istikrarını ve ekonomik kalkınmasını desteklediğinin altını çizerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün güçlendiğini kaydetti.

"BAĞLARIMIZ DAHA DA GÜÇLENECEK"

Türkiye’nin Gagauz Özerk Yeri’ne verdiği desteğe devam edeceğini aktaran Çavuşoğlu "Özellikle Kişinev ile Komrat arasında iş birliği ve diyaloğun samimi şekilde geliştirildiğini görmekten çok mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin Komrat Başkonsolosluğu Moldova ve Gagauzya ile bağlarımızı daha da güçlendirecek." diye konuştu.

27 AĞUSTOS BAĞIMSIZLIK GÜNÜ'NÜ TEBRİK ETTİ

Çavuşoğlu, açılışa katılan Moldova Dışişleri Bakanı Oleg Tsulya'ya özellikle teşekkür ederek, açılışa denk gelen Moldova'nın 27 Ağustos Bağımsızlık Günü için de tebriklerini belirtti.

Çavuşoğlu, Moldova'nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden birinin Türkiye olduğunun altını çizerek, o tarihten bu yana ikili ilişkileri her geçen gün daha da güçlendirdiklerini ifade etti.

İKİLİ İLİŞKİLER STRATEJİK ORTAKLIK DÜZEYİNDE

İki ülkeninin ikili ilişkilerini stratejik ortaklık düzeyine çıkardıklarını belirten Çavuşoğlu, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın ilkinin geçen aralıkta Ankara'da yapıldığını, toplantının ikincisinin gelecek yıl Moldova'da yapılacağını kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, "Moldova'nın istikrarına, ekonomik kalkınmasına önem veriyoruz ve destekliyoruz. Güçlü bir Moldova içinde güçlü ve müreffeh bir Gagauzya arzu ediyoruz. Özellikle Kişinev ile Komrat arasında iş birliğinin, diyaloğun samimi bir şekilde geliştirildiğini görmekten de çok mutluluk duyuyoruz." dedi.

TÜRKİYE, MOLDOVA'YA ÖNEM VERİYOR

Türkiye'nin Moldova'nın sınır ve toprak bütünlüğüne önem verdiğine de değinen Çavuşoğlu, "Aynı şekilde, Transdinyester sorununun da bu çerçevede çözülmesi için desteğimiz devam edecek." dedi.

TÜRKİYE DESTEK VERMEYE DEVAM EDECEK

Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde Türkiye'nin tüm kurumlarıyla Moldova'ya destek verdiğini anımsatarak, Moldova'nın ekonomik kalkınması için de Türkiye'nin verdiği desteği sürdüreceğine işaret etti.
Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Gagauz Özerk Yeri'ne verdiği desteğe de devam edeceğini bildirdi.

BÖLGEDE AÇILAN İLK VE TEK BAŞKONSOLOSLUK

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Komrat Başkonsolosluğun açılış sürecinde kendilerine verilen destek için Moldova hükumetine ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah'a teşekkür ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Moldova ve Gagauzya ile bu başkonsolosluğumuz bağlarımızı daha da güçlendirecek. Bu başkonsolosluğumuz sadece burada yaşayan vatandaşlarımıza ve iş insanlarımıza hizmet etmeyecek. Burası Moldovalıların evidir, Tüm Gagauz soydaşlarımızın evidir. Hepinizin hizmetinde olacak. Burada kendinizi evinizde hissedin. Gagavuz Yeri'nde, bu bölgede açılan ilk ve tek başkonsolosluk, bizim başkonsolosluğumuzdur. Komrat Başkonsolosluğumuz, sadece Gagauz Yeri'ndeki insanlara değil, Moldova'nın güneyindeki 9 şehre hizmet edecek ve o şehirlerde yaşayan dostlarımızın hizmetinde olacak."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.