SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'nin Zürih Başkonsolosluğuna saldırı: Son 3 yılda 6 defa saldırıya uğradı

Türkiye'nin Zürih Başkonsolosluğu binasına kimliği belirlenmeyen kişi ve kişilerce molotofkokteyli saldırısı düzenlendiği öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2019 16:24
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 17:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye'nin Zürih Başkonsolosluğuna saldırı: Son 3 yılda 6 defa saldırıya uğradı

Türkiye'nin Zürih Başkonsolosluğu binasına kimliği belirlenmeyen kişi ve kişilerce molotofkokteyli saldırısı düzenlendiği öğrenildi.

22 Nisan gecesi 02:51 itibariyle gerçekleşen saldırı hakkında Anadolu Ajansı'na konuşan Başkonsolos Asiye Nurcan İpekçi, daha önce de Konsolosluğun hedef alındığını hatırlattı.

Öte yandan Başkonsolos İpekçi, saldırıyı henüz üstlenen bir grubun olmadığını söyledi.

SALDIRI OLAYINDA ÜÇ GÖZALTI

İsviçre'nin Zürih kentindeki Başkonsolosluk binasına gerçekleşen molotof kokteyli saldırısına ilişkin üç gencin gözaltına alındığı kaydedildi.

Başkonsolos İpekçi, "Henüz bu kişilere ilişkin ayrıntıları vermediler. Önümüzdeki günlerde konunun aydınlatılacağını düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Başkonsolosluk binasında herhangi bir hasarın olmadığını ifade eden İpekçi, atılan molotof kokteyllerinden birinin yanmadığını ve diğerinin de parmaklıklara çarpıp söndüğünü kaydetti.

TÜRKİYE'NİN ZÜRİH BAŞKONSOLOSLUĞU DAHA ÖNCE DE SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Türkiye'nin Zürih Başkonsolosluğu daha önce de terör örgütlerinin hedefi olmuştu.

En son, 29 Ocak 2018'de de Zürih Başkonsolosluğu servis aracına kimliği bilinmeyen kişilerce kundaklama girişiminde bulunulmuştu.

Son 2,5 yılda 6 kez saldırıya uğradı. 1 Mayıs 2017'de Başkonsolosluk önüne gelen yüzleri kar maskeli kişiler, Konsolosluğa boyalarla saldırırken yakındaki otobüs durağı ve karşıdaki binaya, kırmızı boyalarla "Kill Erdogan (Erdoğan'ı öldürün)" yazmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.