SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmeneli için dönüm noktası: 7 Ekim Türkmen Milli Bayramı kutlu olsun!

Türkmeneli için bir dönüm noktası olarak kabul edilen 7 Ekim Türkmen Milli Bayramı kaydediliyor. Irak Türkmenleri tarafından, Türkmen milli mücadelesini unutturmamak için her yıl "7 Ekim Türkmen Milli Bayramı" kutlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 07.10.2021 16:16
Haber Güncellenme Tarihi: 07.10.2023 16:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmeneli için dönüm noktası: 7 Ekim Türkmen Milli Bayramı kutlu olsun!

Türkmeneli için bir dönüm noktası olarak kabul edilen 7 Ekim Türkmen Milli Bayramı kaydediliyor. Irak Türkmenleri tarafından, Türkmen milli mücadelesini unutturmamak için her yıl "7 Ekim Türkmen Milli Bayramı" kutlanıyor.

Yirminci asırda; çile, katliam ve gözyaşıyla dolu Türkmen tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilen, 7 Ekim tarihi "Türkmen Milli Bayramı" olarak kabul edilmişti. Irak Türkmenleri tarafından, 7 Ekim 1997 tarihinde Erbil’de gerçekleştirilen ilk Türkmen Kurultayından bu yana, Ekim ayının yedinci günü bayram havasında kutlanıyor.

ERŞAT SALİHİ’DEN BAYRAM MESAJI: TÜRKMENELİ İÇİN DÖNÜM NOKTASI

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük Milletvekili ve Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Erşat Salihi, Türkmen halkının bayramını kutlayarak, bu bayramın tüm Türkler için önemine dikkat çekti. Erşat Salihi, Türkmeneli için bir dönüm noktası olan 7 Ekim tarihinde Türkmeneli için harf inkîlabı yapıldığını, Türkmeneli milli marşının seçildiğini ve Türkmeneli bayrağının resmî olarak ilan edildiğini kaydetti. Twitter hesabından dün paylaşımda bulunan Salihi, "7 Ekim Milli Türkmen Bayramı’mız kutlu olsun." dedi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kerkük Milletvekili ve Irak Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Erşat Salihi. MEHMET TÜTÜNCÜ: TÜRKMENLERİN VERDİKLERİ MÜCADELENİN GÖSTERGESİ

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Mehmet Tütüncü ise bugün 7 Ekim Milli Türkmen Bayramına ilişkin yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

"Türkmenlerin milli, idari ve kültürel haklarına kavuşmaları için ulusal ve uluslararası alanlarda verdikleri mücadelenin bir göstergesi sayılan ve Türkmen siyasi tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan 7 Ekim Türkmen Milli Bayramı'nı kutlar, aziz milletimize sağlık, barış ve huzur dilerim."

Resim 

IRAK TÜRKMENLERİNİN MİLLİ BAYRAMI: 7 EKİM

Irak Türkmen siyasi kuruluşlarını bir araya getirmek amacıyla 1995 yılında Erbil’de kurulan Irak Türkmen Cephesi, 1997 tarihinde Erbil’de yapmış olduğu 1. Türkmen Kurultayı’nda çok önemli kararlar aldı. Türkmen Kurultayı’nda "7 Ekim" günü, "Türkmen Milli Bayramı" olarak kabul edildi. Bu tarihte, Irak Türkmen Cephesinin çağrısına cevap veren tüm Türkmen kuruluşları bir araya gelerek 1.Türkmen Kurultayını gerçekleştirmişti. Böylece 7 Ekim 1997’de Irak Devletinin tarihinde ilk kez "Hür Türkmen iradesi" Erbil’de tecelli etti. Çalışmaları, 4-7 Ekim’de 1997 tarihleri arasında yapılan Türkmen Kurultayı, 7 Ekim gününü, milli bayram olarak ilan etti. 7 Ekim Bayramı, 20'nci asırda çile, katliam ve gözyaşıyla dolu Türkmen tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.