SON DAKİKA
Hava Durumu

TURKSİD'den Ermeni lobisinin çabalarına ilişkin basın bildirisi

TURKSİD Ukrayna Uluslararası İşinsanları Derneği Başkanı İsmet Yüksel, Ukrayna’daki kukla Ermeni lobisinin sözde Ermeni soykırımını sürekli gündemde tutma çabasına ilişkin tepki içeren bir basın bildirisi yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 09.08.2020 14:48
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2020 17:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TURKSİD'den Ermeni lobisinin çabalarına ilişkin basın bildirisi

TURKSİD Ukrayna Uluslararası İşinsanları Derneği Başkanı İsmet Yüksel, Ukrayna’daki kukla Ermeni lobisinin sözde Ermeni soykırımını sürekli gündemde tutma çabasına ilişkin tepki içeren bir basın bildirisi yayımladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vasıl Bodnar'a, asılsız Ermeni iddialarının Ukrayna tarafından sözde soykırım olarak tanınmadığının ifade edildiği resmi bildiri nedeniyle dava açılması üzerine TURKSİD basın açıklaması yayımlayarak tepki gösterdi. Bildiride kukla Ermeni lobisinin Türkiye ile Ukrayna arasındaki güçlü dostluğu hedef aldığı vurgulanarak "Bodnar'ın yanındayız" denildi.

"KUKLA ERMENİ LOBİSİ GÜÇLÜ TÜRKİYE-UKRAYNA DOSTLUĞUNUN BOZULMASINI ARZULUYOR"

TURKSİD Ukrayna Uluslararası İşinsanları Derneği Başkanı İsmet Yüksel söz konusu bildiride "Ukrayna ve Türkiye arasında dostluğun her geçen gün artması, başta ticari ve savunma alanları olmak üzere bir çok alanda stratejik ortaklık anlaşmaları, Türkiye Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve Kırım işgalini kabul etmediğini en yüksek seviyede ve her ortamda tekrar etmesi bazı ülkeleri rahatsız ettiği muhakkaktır. Türkiye ve Ukrayna arasındaki bu güçlü dostluğu hazmedemeyen güçler Ukrayna’da da kukla Ermeni lobisini kullanarak gündem yaratarak iki ülke arasındaki güçlü dostluğun bozulmasını arzu etmektedirler." ifadelerine yer verdi.

"ERMENİ LOBİSİ, SÖZDE SOYKIRIMI GÜNDEMDE TUTMAK İSTİYOR"

Bildiride, "Tarihi gerçekleri işlerine geldiği gibi yorumlayan, kendini bilmez Ukrayna’daki kukla Ermeni lobisi, sözde Ermeni soykırımını sürekli gündemde tutmak istemektedir." ifadeleri yer aldı.

Ukrayna Parlamentosuna son 10 yılda sözde Ermeni tasarısının kabulü için birçok tasarı sunulduğu anımsatılan bildiride, Parlamentoda bulunan Türkiye’nin dostları sayesinde, kukla Ermeni lobisi ve arkasındaki malum ülkenin çirkin emellerine bu zamana kadar ulaşamadığı, güçlü Ukrayna-Türkiye dostluğunu bozmaya muvaffak olamadıkları vurgulandı.

Bildirinin devamında şu ifadelere yer verildi:

"Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Vasili Bodnar Nisan ayında, Ukrayna makamlarına yazı göndererek sözde Ermeni soykırımı ile ilgili hiçbir tedbire katılmamalarını, yazılı ve sözlü sözde 'Ermeni soykırımı' cümlelerini kullanmamaları konusunu tebliğ etmiştir. Ukrayna devletinin yetkilisi olarak, Sayın Bodnar’ın Türkiye-Ukrayna dostluğu adına yapmış olduğu bu hak ve adaletli, şık hareketinin üzerine Daria Volodina isimli Ermeni asıllı bir milletvekili Sayın Bodnar hakkında dava açmıştır.

İlgili haber:Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, asılsız Ermeni iddialarının dillendirilmesine yasak getirdi

ERMENİ ASILLI MİLLETVEKİLİNE DİKKAT ÇEKEN HATIRLATMA VE TAVSİYE

Daria hanıma, Sayın Bondar’ın yapmış olduğu tebliğinin şahsı adına değil, Ukrayna Devleti adına yaptığını hatırlatmak isteriz. Ayrıca, Ukrayna Milletvekilliği gibi kutsal bir görevi ifa eden Daria hanım, Türkiye- Ukrayna dostluğunu zedeleyici hareketler yerine, Ukrayna toprak bütünlüğüne saldırarak tüm uluslararası hukuku çiğneyerek Kırım’ı işgal eden Rusya Federasyonunun yanında yer alan Ermenistan’ı uyarmasını, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumak için çalışmalarda bulunmasını ve Ukrayna milletvekiline yakışır bir pozisyon takınmasını, Ukrayna’nın refahı ve Ukrayna toprak bütünlüğünü koruyucu çalışmalar yapmak istemiyorsa gidip Rusya veya Ermenistan’da milletvekilliği yapmasını tavsiye ediyoruz.

ERMENİ ASILLI DARİA VOLODİNA'YA SERT TEPKİ

TURKSİD Ukrayna Uluslararası İşinsanları Derneği ve derneğimize üye Ukraynalı, Türk, Kırım Tatar, Azerbaycanlı, Ahıska Türkü, Gagauz Türkü işinsanları olarak Ukrayna ve Türkiye arasındaki dostluğu zedeleme ve gündem yaratmak için yapılan bu tür çirkin hareketlerin nafile bir çaba olduğunu bilmeyen Daria Volodina’yı kınıyor, Sayın Bodnar’ın bu davada yalnız olmadığını ve her daim yanında olacağımızın bilinmesini bildirmek istiyoruz."

ERMENİ LOBİSİ SÖZDE SOYKIRIM İFADESİNİ YASAKLAYAN BAKAN YARDIMCISINA DAVA AÇTI

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vasıl Bodnar hakkında, asılsız Ermeni iddialarının Ukrayna tarafından sözde soykırım olarak tanınmadığının ifade edildiği resmi bildiri nedeniyle dava açıldı.

Ukrayna-Ermenistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Vekili ve iktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisinden Ermeni asıllı Milletvekili Daria Volodina tarafından, Devlet Soruşturma Bürosu’nca dava açıldığı duyuruldu.

BAKAN YARDIMCISI BODNAR: “ABSÜRT BİR TİYATRO”

Bakan Yardımcısı Bodnar, söz konusu davaya sosyal medya hesabından tepki göstererek Milletvekili Volodina’nın açıklamasını “absürt bir tiyatro” olarak nitelendirdi. Bodnar, Volodina’nın Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısını Ukrayna’nın dış politikadaki duruşundan ötürü yargılamak istediğini söyledi.

“UKRAYNA’NIN RESMİ GÖRÜŞÜ”

Ukrayna’nın ulusal çıkarlarını ve görüşünü savunduğunu ifade eden Bodnar, yasal yetkileri bağlamında hareket ettiğini hatırlatarak onurunu, haysiyetini ve itibarın yasal yollara başvurarak savunmaya hazır olduğunu belirtti.

Bilindiği gibi Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, ninsan ayında asılsız Ermeni iddialarının 105. yıl dönümüne girilirken, Ukraynalı diplomatlar ve kamu görevlilerine bir bildiri göndererek, gerçekleştirecekleri açıklamalarda “Ermeni Soykırımı” ifadesinin kullanılmasını yasaklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.