SON DAKİKA
Hava Durumu

Türküler ve halk danslarıyla Bandırma'da Kırım Gecesi

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, Kırım Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Bandırma Şubesi tarafından Kırım Gecesi düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2019 16:35
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 17:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türküler ve halk danslarıyla Bandırma'da Kırım Gecesi

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, Kırım Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Bandırma Şubesi tarafından Kırım Gecesi düzenlendi.

"İŞGALDEN SONRA KIRIM'DA TATARLAR İÇİN HAYAT ZOTLAŞTI"

14 Nisan 2019 tarihinde Bandırma Barış Manço Kültür Merkezinde gerçekleşen gecenin açılış konuşmasını Kırım Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Bandırma Şube Başkanı İsmail Okbay yaptı.

Okbay konuşmasında, "Yerel Tarih kitaplarında Bandırma’nın 1850’li yıllara kadar küçük bir balıkçı Kasabası olduğu yazılıdır. Bu tarihten sonra özellikle Kırım Tatarlarının gelip yerleşmesi ile büyümüş gelişmiş ve bugünkü halini almıştır. Bandırma’nın bugünkü halini almasında Kırım tatarlarının büyük önemli bir yere sahiptir. Fakat çevresinin ve diğer kültürlerin etkisi ile Tatarlar adeta asimile olmuş ve kendi dillerini kültürlerini geleneklerini unutmuşlardır. Biz de Kırım Türkleri Derneği olarak unutulan bu kültürümüzün genç kuşaklara öğretilmesi tanıtılması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemekteyiz. Bu etkinlikler 2014 yılına kadar düzenli olarak sürdü fakat 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından bir kez daha işgal edilmesi ile kesintiye uğradı işgalden sonra Kırım’da Tatarlar için hayat zorlaştı. Türkiye ile Kırım arasında seyahat kısıtlandı sanatçılarımız Türkiye’de programlar düzenleyemez oldular" ifadelerini kullandı.

KALPAK AÇIK ARTTIRMASI

Etkinliğe katılan Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit de gerçekleştirdiği konuşmada gelenek, görenek, kültür ve sanatları geçmişten alıp geleceğe taşıma noktasında önemli misyon üstlenen vakıf ve derneklere sahip çıkılmasını istedi.

Kültürü öne çıkarmak amacıyla etkinlik esnasında yapılan kalpak açık arttırmasını Bursa Kırım Türkleri Derneğinden İbrahim Mutlusoy ile İş Adamı Adnan Erdan kazandı. İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ercan Güler, geceye katkıda bulunan sanat grubu ve Vakıf Başkanı Ümit Şilit'e çiçek ve plaket takdim etti.

Gecede Kırım Gelişim Vakfı Halk Dansları müzik grubu eşliğinde Dilaver Osman ve Nuriye Cemil sahne alarak, geceye renk kattı. Programın sunuculuğunu Ediye Kataman yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.