SON DAKİKA
Hava Durumu

UEFA'dan Fenerbahçe'ye "Putin tezahüratı" cezası

UEFA'dan Fenerbahçe'ye "Putin tezahüratı" cezası

Haber Giriş Tarihi: 06.08.2022 01:33
Haber Güncellenme Tarihi: 06.08.2022 01:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
UEFA'dan Fenerbahçe'ye "Putin tezahüratı" cezası


UEFA, Dinamo Kıyiv maçında Fenerbahçe taraftarının olaylı "Putin tezahüratı" nedeniyle Fenerbahçe kulübüne, 1 maç kısmi seyircisiz oynama ve 50 bin Euro para cezası kararı aldı.Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi 2'nci Ön Eleme Turu'nda önceki hafta, sahasında Dinamo Kıyiv'i ağırlamıştı. Maçta, Dinamo Kıyiv'e tepki gösteren Fenerbahçe taraftarı, Ukrayna'ya topyekun işgal girişiminde bulunan Rusya ve Putin lehine tezahürat yaptı. Olayın ardından, UEFA, Fenerbahçe hakkında soruşturma başlatmıştı. UEFA'nın kararı bugün açıklandı.UEFA'NIN FENERBAHÇE'YE VERDİĞİ CEZA BELLİ OLDU

Bu kapsamda, Fenerbahçe, 1 maç kısmı seyircisiz oynama ve 50 bin Euro para cezasına çarptırıldı. Diğer taraftan, Fenerbahçe Kulübü, UEFA tarafından verilen ceza sonrası resmi açıklama yaptı. Sarı-lacivertliler, söz konusu cezanın 2 yıl ertelendiğini duyurdu.FENERBAHÇE TARAFTARININ "PUTİN" TEZAHÜRATI TEPKİ ÇEKMİŞTİUKRAYNA-RUSYA SAVAŞI 6. AYINDA: İŞGALCİ RUSYA, SİVİLLERİ HEDEF ALIYOR

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.