SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Ankara Büyükelçiliği: Rusya, sahte haberler yaymaya devam ediyor

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2022 22:57
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2022 23:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Ankara Büyükelçiliği: Rusya, sahte haberler yaymaya devam ediyor

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinden yayımlanan basın açıklamasıyla, Rusya'nın sahadaki provokasyon eylemlerine ve sahte haberler yaymaya devam ettiği vurgulandı.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği 21 Şubat 2022 tarihinde Rusya'nın Ukrayna sınırlarında artırdığı askeri hareketlilik nedeniyle yaşanan gerilime dair basın açıklaması yayımladı. Büyükelçiliğin basın özetinde Rusya'nın Ukrayna sınırlarındaki provokasyonuna ve ateşkes ihlallerine dikkat çekildi. Ayrıca açıklamada, "Rusya Devlet televizyonu Rossiya 1’de Ukrayna çevresindeki duruma dair yapılan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının paylaşılması ve Türkiye’nin Ukrayna’da savaş istediği ifade edilmesi Rusya’nın dezenformasyondan vazgeçmediğini ve provokasyonlara devam ettiğini gösteriyor." ifadelerine yer verildi.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinden 21 Şubat 2022 tarihinde yayımlanan basın özetinde şu ifadelere yer verildi:

Donbas’taki Rus işgalci birlikleri, 22 Temmuz 2020 tarihinde Üçlü Temas Grubu kapsamında varılan ateşkes anlaşmasını ihlal etmeye devam ediyor. Rus işgalci güçleri, 19 ve 20 Şubat 2022 tarihlerinde 188’inde Minsk Anlaşmalarınca yasaklı olan silahları kullanmak suretiyle, toplam 216 kez ateşkesi ihlal etti. Sahada provokasyon eylemlerine devam ederek 20 Şubat’ta ağır silahla Lugansk yerleşimini bombaladılar.

"RUSYA, SAHTE HABERLER YAYMAYA DEVAM EDİYOR!"

Bunların yanı sıra medya mecraları üzerinden sahte haberler yaymaya devam ediyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba (Dmytro Kuleba) Ukrayna’nın, Rus tarafının uydurmuş olduğu haberleri yalanlayarak Donetsk ve Lugansk’a saldırmadığını, sınır ötesine sabotajcıları veya ZPT’leri göndermediğini, Rusya’nın topraklarına veya sınırdaki kontrol noktasına ateş etmediğini, herhangi sabotaj yapmadığını ve buna benzer eylemler yapmayı düşünmediğini beyan ederek Rusya’dan sahte haber fabrikasına son vermesini talep etti.

"ERDOĞAN'IN FOTOĞRAFININ PAYLAŞILMASI RUSYA'NIN PROVOKASYONA DEVAM ETTİĞİNİ GÖSTERİYOR"

Rusya Devlet televizyonu Rossiya 1’de Ukrayna çevresindeki duruma dair yapılan yayında Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafının paylaşılması ve Türkiye’nin Ukrayna’da savaş istediği ifade edilmesi Rusya’nın dezenformasyondan vazgeçmediğini ve provokasyonlara devam ettiğini gösteriyor.

Tamamen uydurulmuş bu haber gerçekten çok uzak. Çünkü Karadeniz ülkesi olan Türkiye, bölgedeki barışın her tarafın yararına olacağı anlayışıyla mevcut durumun daha fazla tırmanış göstermeden siyasi ve diplomatik yöntemlerle çözülmesini istediğini dile getirdi. Hatta bu bağlamda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasında arabulucu rolünü üstlenmeye hazır olduğunu dile getirerek Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Türkiye’ye davet etti. Ukrayna söz konusu teklifi memnuniyetle karşıladığını ve en büyük değerimiz olan can kaybını önlemek için diyaloğa açık olduğunu ifade etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.