SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna: Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2020 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2020 16:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna: Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne destek verdiğini açıkladı.


Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmırto Kuleba, bu sabah video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarının işgaline ve tekrar başlayan çatışmalara ilişkin açıklamlarda bulundu. Devletlerin toprak bütünlüğünü desteklemenin Ukrayna'nın dış politikasının temel taşlarından biri olduğunu vurgulayan Kuleba, “Azerbaycan'ın, uluslararası tanınmış sınırları içinde bizim toprak bütünlüğümüze destek verdiği gibi, biz de her zaman Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne destek verdik. Bu tutumumuz hiç değişmedi.” diye vurguladı.

Kuleba ayrıca, yeniden başlayan çatışmanın tırmanmasının önlemesi ve kan dökülmemesinin öncelik durum olduğunu belirtti.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Ermeni güçlerinin provokasyonunu önlemek için karşı saldırı gerçekleştiren Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemini imha etti.

Azerbaycan ordusunun, Ermenilerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırı neticesinde işgal altında bulunan bazı yerleşim birimlerini kurtardığı duyuruldu. 

HANGİ KÖYLER KURTARILDI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığının 27 Eylül 2020’de yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, basın toplantısı düzenleyerek senelerden beri Ermeni işgalinde olan; Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.

Bununla birlikte Azerbaycan güçlerinin, Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik noktalarda kontrol sağlandığını açıklayan Yarbay Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun devam ettiğini aktardı. Daha sonra işgalden kurtarılan köy sayısının 7 olduğu da aktarıldı.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.