SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Başsavcısı: Kırım'daki insan hakları ihlallerine ilişkin 400'e yakın yargı süreci yürütüyoruz

Ukrayna Başsavcısı: Kırım'daki insan hakları ihlallerine ilişkin 400'e yakın yargı süreci yürütüyoruz

Haber Giriş Tarihi: 08.10.2021 11:42
Haber Güncellenme Tarihi: 08.10.2021 11:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Başsavcısı: Kırım'daki insan hakları ihlallerine ilişkin 400'e yakın yargı süreci yürütüyoruz

Ukrayna Başsavcısı Irına Venediktovna, Avrupa Konseyi temsilcileri ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Rus işgali altında bulunan Kırım’daki insan hakları ihlallerine karşı koyma yolları ele alındı.

Ukrayna Başsavcısı Irına Venediktovna, dün Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Hukuk Üstünlüğü Genel Başkanı Christos Giakoumopoulos, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Dairesi Başkanı Christophe Poirel ve Avrupa Konseyi Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Alexander Hessel ile görüştü. Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre görüşme kapsamında Başsavcı Venediktovna, işgal altında bulunan Kırım’daki insan hakları ihlallerinin soruşturulmasının başsavcılığın önceliklerinden biri olduğu dile getirildi. Başsavcı, “Şu an bu kategoride yaklaşık 400 yargı süreci mevcut. Bunlardan yaklaşık 100’ü savaş yasaları ve gelenekleri ihlal etmekle ilgili. Bu yargı süreçleri çerçevesinde 77 kişiye suçlama yöneltildi. Bunun dışında Kırım’ın işgalci yönetiminin Ukrayna yanlısı aktivistlere ve Kırım Tatarlarına karşı uygulanan sistematik baskı soruşturuluyor.” dedi.

Ukrayna Başsavcısı Irına Venediktovna UKRAYNA’DA SİLAHLI ÇATIŞMALARDA İŞLENEN SUÇLARA İLİŞKİN ULUSLARARASI UZMANLAR KONSEYİ OLUŞTURULDU

Bununla birlikte Venediktovna, Ukrayna Başsavcılığının, Silahlı Çatışmalarda İşlenen Suçlara İlişkin Uluslararası Uzmanlar Konseyi oluşturduğunu anlattı. Konsey çalışmalarına yabancı ve Ukraynalı uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası ceza hukuku uzmanları ayrıca sivil insan hakları örgütlerinin temsilcileri dahil ediliyor. Konseyin amacının savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçları araştırma deneyimini incelemek ve bu alandaki ulusal standartları geliştirmek olduğunu belirten Başsavcı, “Davaları ulusal mahkemelere iletiyoruz ayrıca uluslararası davalarda bu yönde iş birliği yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Uluslararası Ceza Mahkemesi ile aktif olarak iş birliği yapıyoruz. Şu ana kadar Uluslararası Ceza Mahkemesine Kırım'daki ihlallerle ilgili 12 bilgi mesajı gönderildi.” dedi.

“İNSAN HAKLARI İHLALLERİN TAKİP EDİLMESİ ÖNEMLİ”

Öte yandan, Avrupa Konseyi İnsan Hakları ve Hukuk Üstünlüğü Genel Başkanı Christos Giakoumopoulos, Kırım’daki insan hakları durumunun takip edilmesinin çok önemli olduğunu ve bu nedenle işbirliğinin devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.