SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Büyükelçiliğinden Kırım'daki Rus işgalinin yıl dönümünde sosyal medya etkinliği çağrısı

Ukrayna Büyükelçiliğinden Kırım'daki Rus işgalinin yıl dönümünde sosyal medya etkinliği çağrısı

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2021 22:40
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2021 23:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Büyükelçiliğinden Kırım'daki Rus işgalinin yıl dönümünde sosyal medya etkinliği çağrısı


Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Kırım'ın Rusya tarafından işgalinin 7. yıldönümünde yapılacak olan sosyal medya etkinliğini duyurdu. Büyükelçi Sıbiga, Twitter'da yapılacak olan çalışma için çağrı yaptı.Kırım'ın Rusya tarafından işgalinin 7. yıl dönümünde sosyal medya üzerinden farkındalık çalışması gerçekleşecek. Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, sosyal medya platformu Twitter'da "#CrimeaIsUkraine" ve "#RussiaInvadedUkraine" etiketleriyle faaliyet yürütüleceğini duyurdu.

KIRIM'IN 2014 YILINDAKİ İŞGAL SÜRECİ

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı. Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

YARIMADADA BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyorEn son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.