SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Savaş Kırım ile başladı Kırım’ın kurtuluşuyla da son bulmalı

Haber Giriş Tarihi: 10.08.2022 11:20
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2022 16:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy: Savaş Kırım ile başladı Kırım’ın kurtuluşuyla da son bulmalı


Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kırım'daki bir Rus üssünde meydana gelen ve 1 kişinin öldüğü, 8 kişinin de yaralandığı patlamaların ardından açıklamada bulunarak, "Ukrayna-Rusya savaşı Kırım ile başladı, Kırım'ın kurtuluşuyla da son bulmalı" dedi.Rusya, 24 Şubat'ta Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik başlattığı saldırılarına devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) dün Kırım'da bulunan Rusya'ya ait Novofedorivka askeri hava üssünde gerçekleşen patlamalara yönelik değerlendirmede bulundu. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna-Rusya savaşının 2014 yılında Kırım'da başladığının altını çizdi."KIRIM'DAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ"

Savaşın Kırım'ın kurtuluşuyla son bulacağını dile getiren Zelenskıy, "Kırım, Ukrayna'ya aittir. Kırım'dan asla vazgeçmeyeceğiz. Ukrayna-Rusya savaşı Kırım ile başladı, Kırım'ın kurtuluşuyla da son bulmalı" ifadelerini kullandı.Rusya tarafından işgal edilen Kırım'da bulunan Rusya'ya ait Novofedorivka askeri hava üssünde dün 7 kez art arda patlama sesleri duyulmuştu. Söz konusu patlamada 1 kişi hayatını kaybetti. Vatan Kırım'da bulunan Rusların bölgeyi terk etmesi de dikkat çekti.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDARusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor.Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.