SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'da Harkiv'in merkez ilçeleri füze saldırısına uğradı

İşgalci Rus kuvvetleri, Harkiv kentinin merkez ilçelerine füze saldırısı düzenledi. İlk verilere göre herhangi bir can kaybı olmadı.

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2022 16:16
Haber Güncellenme Tarihi: 27.08.2022 16:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'da Harkiv'in merkez ilçeleri füze saldırısına uğradı


İşgalci Rus kuvvetleri, Harkiv kentinin merkez ilçelerine füze saldırısı düzenledi. İlk verilere göre herhangi bir can kaybı olmadı.İşgalci Rus güçlerinin, bugün Harkiv kentinin merkez ilçelerine füze saldırısı düzenlediği aktarıldı. Harkiv Belediye Başkanı Igor Terekhov, Telegram üzerinden konuya ilişkin, "Harkiv'e füze atışı. Şehrin Osnovianskyi ve Kyivskyi ilçelerindeki merkez bölgeleri saldırı altında" diye yazdı.Terekhov, ön bilgilere göre saldırı sonucu ölen ya da yaralanan olmadığını sözlerine ekledi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI 7'NCİ AYINDARusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.